Posnetek programa Radia Ognjišče dne 15. november 2024 ob 21-ih
Posnetek programa Radia Ognjišče dne 15. november 2024 ob 20-ih
Posnetek programa Radia Ognjišče dne 15. november 2024 ob 18-ih
Posnetek programa Radia Ognjišče dne 15. november 2024 ob 17-ih
Posnetek programa Radia Ognjišče dne 15. november 2024 ob 16-ih
Posnetek programa Radia Ognjišče dne 15. november 2024 ob 15-ih
Povabili smo prvaka opozicije, predsednika SDS Janeza Janšo. Zanimal nas je njegov pogled na aktualno politično dogajanje, kako komentira nastanek novih strank, ali bo SDS ostala v Evropski ljudski stranki, kaj prinašajo volitve v ZDA, nismo pa mogli mimo sodnih postopkov zoper njega.
Ob osrednjem dogodku Tedna slovenske hrane , ki je Tradicionalni slovenski zajtrk, smo z dr. Karin Kanc Hanžel, dr. med., specialistko interne medicine, iz ordinacije za diabetes in zdravo življenje - tudi ob Svetovnem dnevu sladkorne bolezni, govorili o preventivi pred diabetesom s pravilnim prehranjevanjem.
Znova smo se v precejšnji meri ozirali na tuje. Z nami je bil politični analitik in zgodovinar, profesor dr. Aleš Maver. V ospredju pogovora z njim je bila analiza volitev v ZDA ter njihov vpliv na krizna žarišča tako na Bližnjem vzhodu kot v Ukrajini. Zanimal nas je tudi njegov pogled na razplet volitev v Gruziji in Moldaviji. Vprašali smo ga še za komentar ustanavljanja nove stranke v Sloveniji pod vodstvom Anžeta Logarja.
Za nami je počitniški teden. Z družino smo ga želeli preživeti predvsem skupaj, doma in v obiskovanju vseh tistih, ki so nam ljubi. Sredi tedna bi morali na obisk k moževi babi, prababici Lojzki, ki pa je zaradi slabega počutja naše srečanje prestavila. Niti v sanjah si nismo predstavljali, da ga je prestavila v večnost. In tako so se naše počitnice ravno okoli praznika Vseh svetih spremenile v slovo od naše Lojzi. Slovo, ki je bilo težko, a tako blagoslovljeno.
Naš gost je bil frančiškan in župnik na Viču v Ljubljani p. Pepi Lebreht, ki je 14 let preživel v misijonih v Afriki – v Beninu in Togu. V razumevanju nekaterih gre pri misijonskem poslanstvu katoliške Cerkve zgolj za vprašanje vpliva, moči in denarja. Slišali smo, kako na to gleda naš gost in ga vprašali, ali so misijonarji v klasičnem smislu sploh še potrebni v današnjem globaliziranem svetu, kjer so informacije dostopne na vsakem koraku. Po drugi strani nismo mogli mimo aktualnega misijonskega izziva na Stari celini, ki izgublja svojo krščansko identiteto.
Spoznali smo norveško zasedbo, ki je posvojila sporočilo in zven ameriške gospel glasbe, ter ji v več kot 30 letih ustvarjanja dodala svoj pečat. Zasedba Oslo Gospel Choir je danes sinonim za odlično večglasno petje ter razgibane aranžmaje gospel pesmi, pod katere se podpisuje njihov ustanovitelj in vodja Tore Wilhelm Aas. V oddaji smo prisluhnili nekaterim pesmim z njihovega dvodelnega albuma: Messiah - The Musical.
V Petkovem večeru je bil z nami novomeški avtor in kitarist Jernej Zorán, ki je pred kratkim izdal svoj šesti avtorski album. Na njem je vse vokalne skladbe prvič zapel popolnoma sam, brez gostujočih pevk in pevcev. Sam je želel interpretirati zelo osebne izpovedi. Spoznajte kitarskega umetnika in njegov album Ptice letijo spet na jug.
Rubriko pripravlja slovensko uredništvo Radia Vatikan.
Za izhodišče smo vzeli stavek legendarnega alpinista Nejca Zaplotnika »Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil v sebi in se osredotočili na cilj. V letu tematskih in gozdnih učnih poti (mineva pol stoletja od prve takšne poti) so nas gozdarja Jože Prah in Luka Jemec ter markacist Zdravko Bodlaj spomnili, da poti niso samoumevna dobrina.