Posnetek programa Radia Ognjišče dne 15. november 2024 ob 20-ih
Posnetek programa Radia Ognjišče dne 15. november 2024 ob 19-ih
Posnetek programa Radia Ognjišče dne 15. november 2024 ob 17-ih
Posnetek programa Radia Ognjišče dne 15. november 2024 ob 16-ih
Posnetek programa Radia Ognjišče dne 15. november 2024 ob 15-ih
Posnetek programa Radia Ognjišče dne 15. november 2024 ob 14-ih
Severnoameriški Indijanci poznajo pripoved o dveh ...
Iz knjige Zgodbe s semeni upanja, ki je izšla v zbirki Zgodbe za dušo pri založbi Ognjišče.
Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je po včerajšnjem sestanku s predsednikom Furlanije-Julijske krajine Massimilianom Fedrigo v Trstu pohvalil sodelovanje pri projektu Evropska prestolnica kulture, ki bo prihodnje leto v obeh Goricah. Priprave na projekt, ki ima izreden potencial za predstavitev in razvoj obmejnega prostora, so na vrhuncu, le še nekaj mesecev nas loči od slovesnega odprtja. Sogovornika sta razpravljala tudi o zajamčenem zastopstvu, torej da bi slovenska narodna skupnost v deželnem svetu imela zastopnika, ki bi lahko svoje naloge opravljal popolnoma avtonomno, ne da bi bil vezan na eno ali drugo politično skupino. Aktivnosti tečejo v pravo smer. Želimo si, da bi bilo to do konca prihodnjega leta tudi implementirano. To bi bila velika potrditev za manjšino in dokaz dobrega sodelovanja med deželo in Republiko Slovenijo, je po sestanku naglasil minister Arčon.
Naš gost je bil frančiškan in župnik na Viču v Ljubljani p. Pepi Lebreht, ki je 14 let preživel v misijonih v Afriki – v Beninu in Togu. V razumevanju nekaterih gre pri misijonskem poslanstvu katoliške Cerkve zgolj za vprašanje vpliva, moči in denarja. Slišali smo, kako na to gleda naš gost in ga vprašali, ali so misijonarji v klasičnem smislu sploh še potrebni v današnjem globaliziranem svetu, kjer so informacije dostopne na vsakem koraku. Po drugi strani nismo mogli mimo aktualnega misijonskega izziva na Stari celini, ki izgublja svojo krščansko identiteto.
Odpuščanje je del našega vsakdana, pa naj bo to med zakonci med sodelavci ali kjerkoli, ko prizadenemo drug drugega. Če hočemo resnično odpustiti, mora biti krivda storilca v vsej svoji razsežnosti in posledicah razkrita, prepoznavna in poimenovana, sicer lahko ostane odpuščanje površno ali le delno, saj vanj ni vključeno vse, kar je človeka ranilo in mu pustilo posledice. V tokratni oddaji je bila tema odpuščanje, kot je tudi naslov knjižice, ki je izšla pri Založbi Ognjišče in jo je napisal Wunibald Müller.
Pogovarjali smo se z znanim vinogradnikom in vinarjem iz Medane, Dušanom Kristančičem. Potem, ko nam je zaupal svoj pogled na letošnjo pridelovalno sezono in letošnja mlada vina, ki se rojevajo v njihovi kleti, smo pokukali tudi v njegova mlada leta in se ustavili ob mejnikih, ki so zaznamovali njegovo dosedanjo življenjsko pot. Trdo delo vedno prinaša dobre sadove, je prepričan Dušan Kristančič. Prisluhnite pogovoru!
Spoznali smo norveško zasedbo, ki je posvojila sporočilo in zven ameriške gospel glasbe, ter ji v več kot 30 letih ustvarjanja dodala svoj pečat. Zasedba Oslo Gospel Choir je danes sinonim za odlično večglasno petje ter razgibane aranžmaje gospel pesmi, pod katere se podpisuje njihov ustanovitelj in vodja Tore Wilhelm Aas. V oddaji smo prisluhnili nekaterim pesmim z njihovega dvodelnega albuma: Messiah - The Musical.
V Petkovem večeru je bil z nami novomeški avtor in kitarist Jernej Zorán, ki je pred kratkim izdal svoj šesti avtorski album. Na njem je vse vokalne skladbe prvič zapel popolnoma sam, brez gostujočih pevk in pevcev. Sam je želel interpretirati zelo osebne izpovedi. Spoznajte kitarskega umetnika in njegov album Ptice letijo spet na jug.
Rubriko pripravlja slovensko uredništvo Radia Vatikan.
Za izhodišče smo vzeli stavek legendarnega alpinista Nejca Zaplotnika »Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil v sebi in se osredotočili na cilj. V letu tematskih in gozdnih učnih poti (mineva pol stoletja od prve takšne poti) so nas gozdarja Jože Prah in Luka Jemec ter markacist Zdravko Bodlaj spomnili, da poti niso samoumevna dobrina.