Is podcast
Molile so redovnice - Hčere krščanske ljubezni (Usmiljenke).
Program Radia Ognjišče vsak dan začenjamo z molitvijo rožnega venca.
Julij Zornik se z zvokom ukvarja že 30 let. Začel je kot tehnik na radiu RGL, sledila so ozvočenja na koncertih, studijsko delo v sinhronizaciji in pri reklamah, zatem pa so se začeli odkrivati projekti, ki so se dotikali filma. Kot piše v utemeljitvi nagrade Prešernovega sklada, je njegovo delo pri filmu prepoznavno in izstopajoče zlasti zaradi izostrenega umetniškega čuta, s katerim z mnogoterimi zvočnimi elementi podpre in obogati sporočilnost in učinek filmskih del.
Izvorno poslanstvo kulture ni izobraževanje, ampak vnašanje miru v odnose, je znana misel izrečena ob ustanovitvi Unesca. Največja kulturna dobrina je mir, v tem smislu bi bilo dobro praznovati dan kulture, pravi Alenka Rebula in doda: Kulturne vrline in humanost sta pogoja za razvoj vsega, česar se ljudje lotevamo in seveda tudi za razvoj človeštva. Vprašajmo se, koliko je naše kulturno delo v službi miru med ljudmi in koliko ne? Toliko je kulture.
V človeka je položena želja po življenju, po možnosti dolgem življenju. In seveda želja po zdravju, za katerega radi rečemo, da je naše največje bogastvo. Za starozavezne pisce je to znamenje božjega blagoslova, bolezen pa prekletstvo. Radi bi živeli dolgo in tako rekoč umrli zdravi. Priznam, v svojem življenju še nisem bila resno bolna, zato ne morem reči, da razumem bolnike. Prisegam na zdravo prehrano, domačo kuhinjo in viham nos nad procesirano hrano.
V Zanimivostih nočnega neba smo tokrat pogledali v ozadje sprejetja naše države v elitno skupino Evropske vesoljske agencije. Kaj prinaša polnopravno članstvo v vsakdanje življenje državljanov, zakaj sploh vlagati v raziskave vesolja, koliko slovenskih podjetij že sodeluje v teh raziskavah in kje smo kot majhna država lahko zanimivi in konkurenčni? Naša gostja je bila vodja Slovenske vesoljske pisarne na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Tanja Permozer.
V oddaji s prof. dr. Ernestom Petričem tokrat o nekaterih napovedih in odločitvah ameriškega predsednika Trumpa: od carin, s katerimi želi uravnotežiti trgovinsko izmenjavo, prek izjav o Grenlandiji, Panamskem prekopu in Gazi, do odnosa z Ukrajino, kjer želi pomoč povezati s pogodbo o uporabi redkih kovin in razlogih za ukinitev Agencije ZDA za mednarodni razvoj. Od domačih tem pa o iskanju primernih kandidatov za odgovorne položaje kot sta varuh človekovih pravic in guverner državne banke, prek predloga zakona o medijih, do praznika kulture z letošnjim odprtjem Evropske prestolnice kulture.
V okviru projekta Ljubkina pot, čezmejne literarne poti poezije in enakopravnosti pripravljajo organizatorji koncert uglasbenih pesmi literarne ustvarjalke Ljubke Šorli, ki bo 19. februarja v Gorici. V Galeriji Društva likovnih umetnikov Maribor se predstavlja slikar Gregor Pratneker z razstavo z naslovom V zavetju barv.
Rubriko Spominjamo se pripravlja Uredništvo dokumentarnega programa na Radiu Ognjišče
11. februarja, na god Lurške Matere božje, smo obhajali 33. Svetovni dan bolnikov. Geslo je povezano s svetim letom in se glasi: Upanje ne osramoti in nas krepi v stiski«. To je na svoji koži izkusila usmiljenka s. Metka Tušar, ki je leta 2021 dobila diagnozo raka na možganih. Kako je ohranjala upanje?
Sv. Valentin ima ključ od korenin, pravi pregovor... O letošnjih prvih vrtnarskih opravilih nam je svetovala prof. dr. Ana Slatnar, redna profesorica na Katedri za sadjarstvo, vinogradništvo in vrtnarstvo na Biotehniški fakulteti v Ljubljani.