Oddaja o slovenski narodnozabavni glasbi v kateri predstavljamo nove skladbe ansamblov, obletnice, koncerte, zanimivosti ter razvoj od godčevske glasbe izpred dobrih 60. let vse do danes. Danes domača glasba predstavlja nek sodobni kulturni pojav, ki tvori trenutno ljudsko glasbo na sodoben način in je v zadnjem desetletju svojevrsten fenomen med mladimi poslušalci. To je tudi vrednota za ohranjanje slovenske nacionalne zavednosti, po drugi strani pa tudi odgovornost mladih izvajalcev, saj posredno oblikujejo določen množični okus pri poslušalcih. Oddaja ima v letu 2019 premor.
Globine
Vojna je oborožen in krvav spopad med organiziranimi skupinami, ki pretresa človeštvo od vseh začetkov. Tudi v 21. stoletju se v luči vojne v Ukrajini sprašujemo, ali lahko v vojni sploh lahko iščemo kakšno sporočilo, kako je z vlogo kristjana v njej? Ali je za obrambo prav zastaviti svoje življenje? Ali oboroževanje vodi v mir ali gradi vzroke za vojno? O tem je tekla beseda z nekdanjim vojaškim vikarjem dr. Jožetom Plutom.
Video:
Naš gost
Franka Žgavec je od leta 1998 predsednica Kulturnega centra Lojze Bratuž v Gorici, ki letos obeležuje 60-letnico delovanja. Na Dragi 2021 je prejela 10. Peterlinovo nagrado. Vse svoje življenje je posvetila kulturnemu delu slovenske skupnosti na obeh straneh meje. Je tudi predsednica Zadruge Goriška Mohorjeva družba, dejavna v številnih društvih in tudi zborovodja.
Doživetja narave
Po Transverzali smo se odpravili v tokratnih Doživetjih narave. Daljinska pot Jakoba Kende je po ameriškem vzoru Apalaške poti dobila vodnik v knjižni obliki. Kako je zasnovan, koliko jih je že prehodilo celotno pot in še kaj ste lahko slišali v tokratni oddaji.
Zgodbe za otroke
Misijonarka Veronika je v pismu otrokom v Sloveniji pisala o zgodbi dečka Jonasa, ki v sirotišnici spoznava več resnic: da je Marija mama, da je usmiljenega srca, da hodi z nami tudi s koraki ljudi, ki nas spremljajo. Če boste prisluhnili zgodbi, pa boste slišali tudi kakšnega poguma nas uči.
Moja zgodba
V oddaji smo govorili o knjigi »Še en čudež« in podnaslovom Zgodba Antona Babnika. To so spomini na vojno in begunstvo, ki jo je predstavil avtorjev brat Lojze Babnik, star 92 let iz Ljubljane. Knjigo je po spominih Antona Babnika napisal njegov zet Jerry (Nejče) Zupan. Iz angleščine jo prevedla uršulinka s. Mihaela Bizjak. Knjiga je izšla v samozaložbi z letnico 2022. Do zdaj nismo imeli spominov na nekomunistično ilegalo med drugo svetovno vojno v Ljubljani. 32 let po demokratizaciji smo tako dobili spomine, v katerih je v pomembnem delu opisana Slovenska legija, nekomunistična ilegala v Ljubljani.
Radijski misijon 2022
Gostje pogovornega večera so bili: škof Maksimiljan Matjaž, Silvester Gaberšček in s. Anja Kastelic.
Pojdite in učite
V oddaji PRO smo v ponedeljek zbrali več kot 70.000 evrov za Ukrajino. Marijine sestre so v misijonski rubriki izazile veliko hvaležnost.
Utrip Cerkve v Sloveniji
V oddaji Utrip Cerkve v Sloveniji ob 8.00 je bil naš sogovornik asistent duhovne oskrbe v Policiji Mirko Klobučar. Spregovoril je o mednarodnem srečanju policistov in vojakov v Lurdu in izkušnji romanja uniformiranih pripadnikov iz 40 držav, tudi iz Slovenije. V drugem delu pa smo predstavili projekt Svetopisemske družbe, knjigo Nova zaveza s prostorom.
Spominjamo se
Rubriko Spominjamo se pripravlja Uredništvo dokumentarnega programa na Radiu Ognjišče
Iz življenja vesoljne Cerkve
Naš cilj je izpolnitev Kristusove zapovedi, da bi bili vsi eno! S temi besedami je patriarh Porfirij opisal četrtkovo spravno liturgijo v cerkvi sv. Save, ki je po desetletjih sporov povezala Srbsko in Makedonsko pravoslavno Cerkev. Ker gre za pomemben premik v odnosu med Cerkvama, ki sta bili desetletja v razkolu, smo v studio povabili dr. Simona Malmenvalla, ki nam je osvetlil pomen slovesnosti in zgodovino obeh Cerkva.