Življenje išče pot
V Tednu vzgoje je bil naš gost koordinator dejavnosti v Zavodu sv. Stanislava Marko Weilguny, ki nam je pojasnil, kako skušajo sinodalni proces vključiti v šolsko okolje in v sodelovanje s starši.
Življenje išče pot
V Tednu vzgoje je bil naš gost koordinator dejavnosti v Zavodu sv. Stanislava Marko Weilguny, ki nam je pojasnil, kako skušajo sinodalni proces vključiti v šolsko okolje in v sodelovanje s starši.
Življenje išče pot
Smo pred Tednom vzgoje, ki ga pripravlja Društvo katoliških pedagogov. Njihov podpredsednik Matevž Vidmar je spregovoril o letošnjih vsebinah, ki so na voljo tako družinam kot župnijam v omenjenem tednu.
Življenje išče pot
Smo pred Tednom vzgoje, ki ga pripravlja Društvo katoliških pedagogov. Njihov podpredsednik Matevž Vidmar je spregovoril o letošnjih vsebinah, ki so na voljo tako družinam kot župnijam v omenjenem tednu.
Iz Betanije
Teden vzgoje je odprl tudi pomembno vprašanje za vse vzgojitelje, to je vzgoja z zgledom. Ni vseeno, kako izgledaš, govoriš, kako se obnašaš. Zgled je tudi osebna življenjska zgodba, ki jo uspeš sporočati otrokom. Ko spoznaš, da je tvoj zgled odločujoč in veliko več vreden kot zapisi na tabli ali karkoli drugega, je to spoznanje lahko malo težko, je povedala prof. Helena Kregar.
Iz Betanije
Iz Betanije
Vsebinski poudarek v letošnjem Tednu vzgoje je bil posvečen tudi pomenu dobrote. Sveta Terezija iz Kalkute je za to pravi lik, saj je dobrota žarela iz nje. Pomemben sestavni del zrele osebnosti so tudi danes dobrota, pripravljenost, sočutje... Zato je potrebno vzgajati novo mlado generacijo, ki bodo sestavljali čutečo družbo. Koliko je za to možnosti v naših šolah? O tem sta spregovorila prof. Helena Kregar in p. Silvo Šinkovec.
Iz Betanije
Iz Betanije
Ob Tednu vzgoje sta Helena Kregar in p. Silvo Šinkovec (Društvo katoliških pedaogogov) spregovorila o pomenu branja. Branje je vrednota, ko to veščino obvladamo, pa je vprašanje, kako jo uporabljamo v poplavi tiska. Tudi dobrih knjig je preveč, zato je treba brati najboljše, pravi p. Silvo.
Iz Betanije
Naš gost
Danica Vidmar, univ. dipl. ekonomistka, z uspešno poslovno kariero, je na svoji poti izkusila zahtevnost partnerstva in starševstva ter osebno zgodbo iskreno opisala v knjigi Deklice brez gnezda. »Nikoli ni prepozno za obnovitev odnosa z otroki« Knjiga je nastala, ko se je upokojila, deset let po prelomnem osebnem srečanju z danskim družinskim terapevtom Jesperjem Juulom, njegov Family Lab deluje tudi v Sloveniji. Po srečanju z njim je Danica počasi spoznavala, kako neopremljena je bila dotlej za polnovredno življenje, za zdrave odnose, za materinstvo. Začela se je njena pot do tedaj že odraslih hčera. Ni bilo preprosto in tudi po desetletju hoje (še) ni našla vseh poti. Kot pravi sama: »Iskanje ne pomeni, da pot vedno tudi najdeš. In čeprav je ne najdeš ali te preseneča s svojimi ovinki, se je vredno podati v iskanje. Med hojo sem se osvobodila občutka neustreznosti, znam slišati svoj notranji glas, vidim svojo notranjo moč, našla sem mir, učim se radosti, učim se biti, samo biti, učim se biti hvaležna, za vse.«
Globine
V Globinah smo odprli vrata teologiji pokojnega papeža Benedikta XVI. Dotaknili smo se tudi vprašanja tradicije in modernejših tokov znotraj Cerkve, saj naj bi bil prav zaslužni papež najbolj blizu vernikom, ki zagovarjajo latinsko liturgijo. Kako živi so ti tokovi znotraj Cerkve po svetu? Naš gost je bil vikar za slovenske vernike v goriški nadškofiji Karel Bolčina.
Moja zgodba
11. januarja je minilo dvajset let od prezgodnje smrti dr. Jožeta Pučnika, ki je pomembno zaznamoval novejšo slovensko zgodovino. Bivši predsednik države Borut Pahor ga je opredelil za najpomembnejšega slovenskega politika, očeta slovenske države. Ob obletnici je Muzej slovenske osamosvojitve, ki so ga v teh dneh ukinili, že lansko jesen, 3. in 4. oktobra, pripravil posvet z naslovom Jože Pučnik v spominu sodobnikov in zgodovinskem spominu. V oddaji Moja zgodba ste lahko prisluhnili nekaterim odlomkom, med drugim takratnemu predsedniku Republike Slovenije Borutu Pahorju in predsedniku osamosvojitevne vlade Lojzetu Peterletu.
Svetovalnica
V začetku januarja je Ekosklad objavil javni poziv za nepovratno finančno pomoč pri samooskrbi z električno energijo s pomočjo sonca. Prav tako so na voljo sredstva za skupne naložbe ogrevanja starejših stavb. O podrobnosti razpisa in višini sredstev je v Svetovalnici govoril Luka Petkovšek iz Ekosklada, ki je odgovarjal tudi na vaša vprašanja.
Komentar tedna
Ne le v družbi tudi v Cerkvi se bomo morali bolj odločno postaviti na etične in demokratične temelje samostojne Slovenije in se upreti temu narobe svetu, ki se nevarno zajeda v temelje demokracije, zato je to tudi problem Cerkve. S preostalim svetom delimo posledice sekularizacije in potrošništva, ki človekovo osebnost speljuje na zunanje okvire in jo že kar življenjsko ogroža. Jemlje nam notranje duhovno jedro, o čemer govorijo poznavalci zadnja stoletja: Nobena prejšnja doba ni zašla tako stran od temeljnih duhovnih izročil, ki so tisočletja spremljala človeka.
Komentar je pripravil profesor doktor Janez Juhant.
Program zadnjega tedna
Posnetek programa Radia Ognjišče dne 27. januar 2023 ob 05-ih
Življenje išče pot
Ko doživimo neko obliko nasilja, je zelo pomembno, da imamo vsaj eno osebo, ki nas posluša in nam verjame. Še posebej to velja za starejše, ki se morajo zaradi različnih vzrokov preseliti v Dom za starejše. Tam pa se včasih zgodi, da pride tudi do nasilja med stanovalci. Tudi tokrat je bila z nami sourednica priročnika NE nasilju Doroteja Lešnik Mugnaioni.
Duhovna misel
Vi torej molite takole: Oče naš (Matejev evangelij 6,9).
S svetnikom na ti
Ti si ena taka teta iz ozadja. Teta zato, ker smo nekdaj – no, pa tudi danes se ponekod še sliši ta izraz …