Petkov večer
Brez nje zlata leta slovenske popevke ne bi bila takšna, kakršna so bila. Je enostavno legenda slovenske zabavne glasbe. Kako se je začela njena glasbena pot in kaj čuti ob prepevanju zdaj, nam je pripovedovala Elda Viler. In kot mnogokrat zadnja leta na odrih, je bila v oddaji ob njej hči, prav tako izredna pevka, Ana Dežman.
Petkov večer
Brez nje zlata leta slovenske popevke ne bi bila takšna, kakršna so bila. Je enostavno legenda slovenske zabavne glasbe. Kako se je začela njena glasbena pot in kaj čuti ob prepevanju zdaj, nam je pripovedovala Elda Viler. In kot mnogokrat zadnja leta na odrih, je bila v oddaji ob njej hči, prav tako izredna pevka, Ana Dežman.
Petkov večer
V oddaji smo prehodili glasbeno in življenjsko pot zvezde slovenske popevke Staneta Mancinija ter predstavili nekaj glasbenih novosti.
Petkov večer
V oddaji smo prehodili glasbeno in življenjsko pot zvezde slovenske popevke Staneta Mancinija ter predstavili nekaj glasbenih novosti.
A štekaš?
Predstavljene skladbe: Eva Hren - Šesti čut; Ana Soklič - Temni svet; Amadea Begovič – Res čudovito je; Ajda Stina Turek - V melodiji večnega dueta; Charlie Puth - Mother; Manouche – Gunca se lunca; Dermot Kennedy – Outnumbered; Nina Pušlar – Včeraj in za zmeraj; Rae Morris – Someone out there;
A štekaš?
Petkov večer
Večer pred največjim festivalom slovenske zabavne glasbe - Slovensko popevko - smo se posvetili letošnjim izvajalcem in se spomnili na nekatere pretekle uspešne melodije.
Petkov večer
A štekaš?
Predstavljene skladbe: Alex Volasko – Če pomlad nikoli več ne pride; Canegatto – Samo mirno samo dalje; Lea Likar – Z očmi zaljubljenca v maju; Gregor Ravnik - Ti si; Our god – Chris Tomlin; Mumford & Sons - Guiding Light; dodie – human; Avril Lavigne - Head Above Water; Eva Boto – Tvoja; Leon Bridges - If It Feels Good (Then It Must Be); Tori Kelly – Masterpiece; Grace Carter - Why Her Not Me; Tony Cetinski - General bez činova;
A štekaš?
Komentar tedna
Obletnice v maju in juniju so nedoumljiva kalvarija in tragedija slovenskega naroda, nekaj kar se ne da misliti, kot bi dejal Justin Stanovnik. Po trpljenju in smrtnih grozotah vojne in revolucije so rodni bratje in sestre še maščevalno in genocidno dvignili roke nad svoje nedolžne sorojake. Večina jih je še vedno zasutih po breznih, jamah in drugih moriščih širom naše domovine. Tesne vezi rodov in družin so bile pretrgane, revolucija je izrezala del naroda, več kot deset tisoč pa jih še pahnila v begunstvo. Narodni razkol je tragično zaznamoval storilce in žrtve ter njihove potomce.
Kmetijska oddaja
Sredi letošnjega leta se zaključuje pilotni projekt z naslovom Neposredno trženje na kmetijah kot osnovni člen kratkih dobavnih verig. V projektu, ki smo ga pred časom v eni od naših kmetijskih oddaj že predstavili, posebno mesto zasedajo tudi vsebine, ki se tičejo določitve cen novih izdelkov in odločanja o pristopu na tem področju. Temu bo namenjeno tudi eno celo poglavje v priročniku za kmetije, ki prav tako nastaja v okviru projekta in bo v prihodnjih dneh na voljo tudi v tiskani obliki. Vse skupaj je v oddaji predstavil g. Damjan Jerič specialist za agrarno ekonomiko in ekološko kmetovanje na KGZ Murska Sobota. Na začetku oddaje pa smo se ustavili tudi ob pritiskih, ki jih na KGZS vrši vladajoča koalicija.
Slovencem po svetu in domovini
Maj je poseben, spominski mesec za slovensko izseljenstvo. Ko je v začetku tega meseca leta 1945 postajalo jasno, da bo v Sloveniji oblast prevzela komunistična partija, so se mnogi rojaki odpravili na begunsko pot: iz Ljubljane preko Pliberka in Ljubelja na avstrijsko Koroško, s Primorske pa v Italijo. V glavnem so bili prepričani, da le za krajši čas. Zaradi nestrinjanja ali nasprotovanja komunističnemu vodstvu in strahu pred revolucionarnim nasiljem je Slovenijo zapustilo več kot 20.000 ljudi. Med njimi je bil velik delež kulturnikov, gospodarstvenikov in intelektualcev. V težkih okoliščinah v begunskih taboriščih so poskrbeli za bogato družbeno, versko in kulturno življenje. Organizirali so šolstvo na osnovni, poklicni in gimnazijski ravni, obsežno publicistiko in kmetijstvo, vseskozi pa s pevskimi zbori, gledališkimi skupinami, obrtno dejavnostjo in leposlovjem gojili ustvarjalnost. O pomembni vlogi begunskega šolstva, bogastvu slovenskega begunskega tiska, kako se je slovensko begunsko šolstvo nadaljevalo v izseljenstvu in o vlogi arhiva Studia Slovenica. Dr. Helena Jaklitsch, Helena Janežič in Andreja Klasinc Škofljanec ter Gregor Batagelj so o tem govorili ob predstavitvi posebne izdaje revije SLO časi kraji ljudje, ki jo izdaja založba Družina.
Program zadnjega tedna
Posnetek programa Radia Ognjišče dne 01. junij 2023 ob 05-ih
Doživetja narave
29. maja mineva 70 let, odkar je človek prvič stopil na Everest. Zato smo v prvem delu oddaje slišali, kako se svojih trenutkov na vrhu Everesta spominjajo Andrej Gradišnik, ki se je pravkar vrnil z Everesta, Marija Štremfelj (7. oktober 1990), Roman Benet (17. maj 2007) in Tomaž Jakofčič (19. maj 2009). V drugem delu oddaje pa se bomo podali po prelepi Poljanski dolini, ki je v znamenju Tavčarjevega leta. Februarja je namreč minilo natanko 100 let od smrti vsestransko dejavnega moža, pisatelja in politika Ivana Tavčarja. Slišali ste lahko župana občine Gorenja vas - Poljane Milana Čadeža, sogovornice pa so bile še Martina Ambrožič Tušar (kavarna Dvorca Visoko), Katarina Uršič (sirarstvo Pustotnik) in Lucija Kavčič (Tematska pot po Zali).
Ob radijskem ognjišču
Lastovke - Elda Viler, Suze Liju Plave Oči - Ivica Šerfezi, Love Letters In The Sand - Pat Boone, Prodajalka cvetja – Beti Jurković, Tipitipitì - Orietta Berti, Yes Tonight Josephine - Johnnie Ray, Življenje je lepo – Doca Marolt, Bonjour Kathrin - Caterina Valente, I Cant Stop Loving You - Ray Charles, Oda Ireni - Tomaž Pengov in Mladi levi; Un jour, un enfant - Frida Boccara, No milk today - Hermans Hermit, S.O.S. - ABBA ...
Via positiva
Vsakič, ko nekaj spoznamo, spoznamo tudi, koliko lahko še spoznamo. Ljudje smo radovedna bitja, želimo vedeti. Za to pa je potreben določen napor in koristno je, če nam kdo pri tem pomaga ali vsaj spodbuja, v kateri smeri iskati odgovore. To naj bi bilo osnovno poslanstvo učiteljev oziroma šole, da nas uči učiti se, kljub padcem in neuspehom, vedno znova in znova. Ob tradicionalnem, letos že 14-em, Znanstivalu, festivalu znanosti, radovednosti in ustvarjalnosti, smo gostili direktorja Hiše eksperimentov dr. Miho Kosa.
Slovenska oddaja Radia Vatikan
Rubriko pripravlja slovensko uredništvo Radia Vatikan.