Iz Betanije
O resnici kot hagioterapevtskem zdravilu je spregovoril duhovnik Miran Kelvišar.
Iz Betanije
Iz Betanije
O ljubezni kot hagioterapevtskem zdravilu je spregovorila upokojena zdravnica Terezija Prebil.
Iz Betanije
Iz Betanije
O dobroti kot prvem in najpomembnejšem hagioterapevtskem zdravilu je spregovoril duhovnik Miran Kelvišar.
Iz Betanije
Iz Betanije
Hagioterapevtska asistentka in upokojena zdravnica Terezija Prebil je spregovorila o hagioterapevtskem pristopu k iskanju duhovnih bolezni v človeku.
Iz Betanije
Iz Betanije
O duhovnem zdravju in načinih zdravljenja po hagioterapevtskih metodah je spregovorila upokojena zdravnica Terezija Prebil.
Iz Betanije
Iz Betanije
Hagioterapija proučuje duhovno dušo, to je edinstvena celota ustvarjenega. To ni samo materija, tudi ne samo psiha, ampak je prepojena z Duhom. Več pa je povedala Terezija Prebil.
Iz Betanije
Iz Betanije
Skupnost Mir je izdala knjigo Tomislava Ivančića z naslovom Oče in zgoščenko O krščanski meditaciji. O tem, kaj prinašata je spregovoril duhovnik Miran Kelvišar.
Iz Betanije
Iz Betanije
O zadnjih aktivnostih v Skupnosti Mir v Sloveniji in načrtih za naprej je spregovoril duhovnik mag. Miran Kelvišar.
Iz Betanije
Iz Betanije
Hagioterapija je zelo pomembna tudi v smeri oznanjevanja. Današnji človek ima pogosto ranjeno ali iznakaženo podobo Boga, Cerkve... To ga ovira pri tem, da bi lahko sprejel evangelij. Zato je hagioterapija tudi misijonarska metoda. V oddaji sta sodelovala upokojena zdravnica Terezija Prebil in duhovnik mag. Miran Kelvišar.
Iz Betanije
Iz Betanije
Beseda hagioterapevt lahko zavaja, saj je prvi terapevt Bog. Zato je utemeljitelj duhovne medicine prof. Tomislav Ivančič prišel do zaključka, da je primernejši izraz hagioasistent. O tem, kakšne so njegove naloge in poslanstvo sta povedala mag. Miran Kelvišar in upokojena zdravnica Terezija Prebil.
Iz Betanije
Iz Betanije
Skupnost MiR pomaga spoznavati duhovno področje in zakonitosti hagioterapije (medicine duha). Duhovno prenovljen človek je odprt za transcendenco in moralne vrednote ter jih želi živeti tudi, če ni član Cerkve.
Iz Betanije
Iz Betanije
Duhovna medicina raziskuje človekovo duhovno strukturo, odkriva in diagnosticira duhovne bolezni in jih zdravi. O namenih hagioterapije sta spregovorila duhovni pomočnik v župniji Šentvid pri Stični Miran Kelvišar in upokojena zdravnica Terezija Prebil.
Iz Betanije
Iz Betanije
O začetkih hagioterapije, Tomislavu Invačiću, karizmu Skupnosti Mir je spregovoril mag. Miran Kelvišar, zdravnica Terezija Prebil pa je opisala svoje spomine na začetnika hagioterapije.
Iz Betanije
Iz Betanije
Človek ni samo telesno ali psihično bitje, ampak tudi duhovno bitje. Beseda hagioterapija izhaja iz dveh grških besed: hagios (svet) in therapeo (prvotno slaviti, v sedanjem pomeni zdraviti). Človek je tridimenzionalno bitje. Znanstveniki danes odkrivajo, da poznamo tudi duhovne bolezni. O bistvu hagioterapije sta spregovorila duhovnik mag. Miran Kelvišar in predsednica Skupnosti MiR, upokojena zdravnica Terezija Prebil.
Iz Betanije
Svetovalnica
Tokratno svetovalnico smo posvetili imunsko pogojenim vnetnim boleznim. Sodelovala je prof. dr. Sonja Praprotnik, dr. med., spec. revmatologije. Imunsko pogojene vnetne bolezni se običajno prepletajo med seboj in zelo obremenijo bolnikov vsakdan, neredko mu usodno spreminjajo življenje. Med te bolezni uvrščamo luskavico, kronično vnetno črevesno bolezen ter vnetna revmatska obolenja. Bolnikom poleg telesnih težav pogosto povzročajo tudi duševne težave. Zato je izredno pomembno, da se z imunsko pogojenimi vnetnimi boleznimi ne sprijaznimo, ampak jih zdravimo sistemsko in predvsem pravočasno.
Globine
Vojna je oborožen in krvav spopad med organiziranimi skupinami, ki pretresa človeštvo od vseh začetkov. Tudi v 21. stoletju se v luči vojne v Ukrajini sprašujemo, ali lahko v vojni sploh lahko iščemo kakšno sporočilo, kako je z vlogo kristjana v njej? Ali je za obrambo prav zastaviti svoje življenje? Ali oboroževanje vodi v mir ali gradi vzroke za vojno? O tem je tekla beseda z nekdanjim vojaškim vikarjem dr. Jožetom Plutom.
Video:
Spoznanje več, predsodek manj
Gost tokratne oddaje »Spoznanje več, predsodek manj« je bil ustavni sodnik prof. Dr. Dr. Klemen Jaklič (Oxford UK, Harvard USA). Tudi tokrat smo se ustavili pri vojni v Ukrajini in kršenju človekovih pravic ter v drugem delu spregovorili o koncu konference o prihodnosti Evrope, ali nas čakajo Združene države Evrope. Spregovoril pa je še o delu ustavnega sodišča v preteklosti. Zanimalo pa nas je še njegovo odklonilno ločeno mnenje z naslovom: »O protiustavnem delovanju političnih strank«.
Naš pogled
Vlada v odhajanju je kot eno svojih zadnjih dejanj razglasila današnji dan, 17. maj za Nacionalni dan spomina na žrtve komunističnega nasilja. Kot so zapisali, so pri tem izhajali iz civilizacijske norme, da vse povzročitelje nasilja in zla dejanja merimo po istih kriterijih.
Naš gost
Franka Žgavec je od leta 1998 predsednica Kulturnega centra Lojze Bratuž v Gorici, ki letos obeležuje 60-letnico delovanja. Na Dragi 2021 je prejela 10. Peterlinovo nagrado. Vse svoje življenje je posvetila kulturnemu delu slovenske skupnosti na obeh straneh meje. Je tudi predsednica Zadruge Goriška Mohorjeva družba, dejavna v številnih društvih in tudi zborovodja.
Radijski misijon 2022
Gostje pogovornega večera so bili: škof Maksimiljan Matjaž, Silvester Gaberšček in s. Anja Kastelic.
Pojdite in učite
V oddaji PRO smo v ponedeljek zbrali več kot 70.000 evrov za Ukrajino. Marijine sestre so v misijonski rubriki izazile veliko hvaležnost.
Utrip Cerkve v Sloveniji
V oddaji Utrip Cerkve v Sloveniji ob 8.00 je bil naš sogovornik asistent duhovne oskrbe v Policiji Mirko Klobučar. Spregovoril je o mednarodnem srečanju policistov in vojakov v Lurdu in izkušnji romanja uniformiranih pripadnikov iz 40 držav, tudi iz Slovenije. V drugem delu pa smo predstavili projekt Svetopisemske družbe, knjigo Nova zaveza s prostorom.
Spominjamo se
Rubriko Spominjamo se pripravlja Uredništvo dokumentarnega programa na Radiu Ognjišče
Iz življenja vesoljne Cerkve
Naš cilj je izpolnitev Kristusove zapovedi, da bi bili vsi eno! S temi besedami je patriarh Porfirij opisal četrtkovo spravno liturgijo v cerkvi sv. Save, ki je po desetletjih sporov povezala Srbsko in Makedonsko pravoslavno Cerkev. Ker gre za pomemben premik v odnosu med Cerkvama, ki sta bili desetletja v razkolu, smo v studio povabili dr. Simona Malmenvalla, ki nam je osvetlil pomen slovesnosti in zgodovino obeh Cerkva.