Ritem srca
Tokratni sredin večer je bil v znamenju sodobne krščanske glasbe, predvsem pa smo pozornost namenili nedavnemu festivalu Ritem srca 2018. Slišali smo odzive izvajalcev in nekaj vtisov obiskovalcev in seveda prisluhnili novim festivalskim pesmim. Tudi tokrat ni manjkal pogled na tuje - Tadej Vindiš nam je predstavil TobyMac-a in njegov novi album.
Ritem srca
Kolokvij
Oddaja Kolokvij ni mogla mimo sinočnjega festivala sodobne krščanske glasbe. Nekaj odmevov, odzivov, vtisov in novih pesmi.
Kolokvij
Ritem srca
Povabili smo ritem srca in vam zavrteli odlomke vseh sedmih novih festivalskih pesmi, ki jih bodo na festivalskem odru predstavili: Odsev, SPES, Marko Nzobandora, Kristina Sadar, Svetnik, Proper in Svetnik. V drugem delu oddaje smo pogledali čez lužo, točneje h Avril Lavigne in raperju Snoop Dogg-u, ki sta z zadnjo izdajo stopila v vode sodobne krščanske glasbe.
Ritem srca
A štekaš?
Predstavljene pesmi: Lady Gaga, Bradley Cooper - Shallow (A Star Is Born); Lady Gaga - Look What I Found (A Star Is Born); Manouche – Moje miške; Nastja Gabor - Tisoč in ena zgodba; Andraž Hribar - Stari most ; Nika Zorjan - Za vedno (Za skaus); Jess Glynne – 123; Nipke – Ina; Annalisa - Un Domani (feat Mr.Rain); for KING & COUNTRY - burn the ships; Mario Biondi - This Is What You Are; Severa in Gal Gjurin - Lahko noč, skrbi
A štekaš?
Ritem srca
Ritem srca 2018 je pred vrati in pred mikrofon smo povabili vse, ki se bodo z novo pesmijo predstavili na festivalu. Z nami so bili: Glasbena skupina SPES, Odsev, Marko Nzobandora, Neža in Damjan Pančur, Proper, Svetnik in Kristina Sadar. Poleg pogovorov smo premierno slišali tudi odlomke vseh sedmih novih festivalskih pesmi.
Ritem srca
Ritem srca
Povabili smo na Ritem srca 2018, ki bo 11. oktobra v Šentvidu v Ljubljani, ter razkrili kdo so izvajalci, ki bodo letošnji festival zaznamovali s svojo glasbo. Drug del oddaje pa smo posvetili novim izzidom zasedbe For King&Country, ki bo v prihodnjih tednih izdala nov album Burning Ships.
Ritem srca
A štekaš?
Predstavljene pesmi: Lion And The Lamb - Leeland; Mac Miller – My favourite part ft. Ariana Grande; Kevin Koradin – VISOKO; Zlatko - Domovini ft. Nuška Drašček; The Chainsmokers - This Feeling ft. Kelsea Ballerini; Jan Plestenjak – Povej mi kaj bi rada; Brett Young - Here Tonight; Jason Mraz - More Than Friends (feat. Meghan Trainor); Tori Kelly - Psalm 42; Tony Cetinski - Ja ne znam nikog boljeg od tebe;
A štekaš?
Moja zgodba
Ob državnem prazniku, dnevu Rudolfa Maistra (23. 11.), so v njegovi rojstni hiši v Kamniku pripravili razstavo Zgodbe Maistrovih predmetov, iz virtualnega v resnično. Sprehod po razstavi ponudi vpogled v življenje karizmatičnega generala in pesnika skozi dediščino, ki jo hranijo sodelujoče ustanove in bogat družinski arhiv Maistrovih. Razstavo in s tem Rudolfa Maistra nam je predstavila avtorica razstave, kustosinja Alenka Juvan.
Globine
V oddaji smo se ustavili pri vprašanju, ki je odmevalo tudi na letošnjih Nikodemovih večerih. Prizorov nasilja v spisih Stare zaveze sploh ni tako malo. Kako naj k njim pristopi sodoben kristjan in kako naj jih prebira z očmi današnjega časa? Gre res za bitko interpretacije? Z nami je bil asistent pri Katedri za sveto pismo in judovstvo in prefekt v Bogoslovnem semenišču v Ljubljani dr. Matjaž Celarc.
Spoznanje več, predsodek manj
Civilna iniciativa Prebudimo Slovenijo je v sodelovanju s Slovensko matico novembra pripravila okroglo mizo z naslovom »Mediji danes«. Na njej so o pomenu medijev, političnih vplivih na njih in tudi njihovem vplivu na družbo spregovorili profesor na Fakulteti za družbene vede dr. Igor Lukšič, nekdanji predsednik programskega sveta RTVS in profesor dr. Peter Gregorčič, direktorica Televizije Slovenija Ksenija Horvat in novinar Domovine Peter Merše. Delu te okrogle mize ste lahko prisluhnili v tokratni oddaji »Spoznanje več, predsodek manj«.
Zgodbe za otroke
V zadnji zgodbi nam Filip zaupa kdo bo njegova birmanska botra, kakšne načrte imajo za poletje, kdaj se vrne mama in koliko mu je pomenilo srečevanje s pesmimi in življenjem blaženega Grozdeta.
Naš gost
Naša gostjo je bila avtorica lutk, scenografka, kostumografka in akademska slikarka Agata Freyer, letošnja dobitnica Klemenčičeva nagrada za življenjsko delo na področju lutkarstva in lutkovne umetnosti v Sloveniji. V pogovoru smo izvedeli, da prihaja iz znane družine, ki je imela na Kongresnem trgu Lectarijo, najbolj znano trgovino umetnostne obrti v Ljubljani. Zanjo je mojster Plečnik izdelal načrte notranje opreme. Agata Freyer je že od malih nog vedela, da se želi ukvarjati z umetnostjo. Po končani Akademiji za likovno umetnost je ustvarila scene, lutke in kostume za več kot 40 predstav slovenskih in tujih lutkovnih gledališč. Bila je tudi soustanoviteljica Freyer teatra, ki je po osamosvojitvi združil več svobodnih lutkovnih ustvarjalcev in ponudil nekatere izjemne predstave, denimo Trnuljčico (1992), Tobija (1996) in Osla nazarenskega (1996). Sicer je bila Agata Feyer tudi predana profesorica umetnostne zgodovine na Srednji trgovski šoli, smer aranžerski tehnik.
Pevci zapojte, godci zagodte
18. novembra je v Dolskem potekala državna revija poustvarjalcev glasbenega izročila Slovenije Napev – odsev, ki je namenjena predstavitvi zanimivih in kakovostnih programov glasbenih poustvarjalcev. Prireditev je pripravil Javni sklad RS za kulturne dejavnosti, gostiteljstvo pa je prevzela Območna izpostava Ljubljana-okolica. Odlomke s prireditve smo predvajali v dveh zaporednih oddajah o ljudski glasbi.
Slovenska oddaja Radia Vatikan
Rubriko pripravlja slovensko uredništvo Radia Vatikan.
Lahko noč, moj angel
Nepremišljeni ljudje prehitevajo kjerkoli in kadarkoli. Tudi, ko je …
Slovencem po svetu in domovini
Deželna vlada je namreč v petek sprejela sklep o posodobitvi načrta o mreži šol za šolsko leto 2024/2025. Kljub temu da je predhodna uredba ministrov za izobraževanje in finance predvidela združevanje ravnateljstev slovenskih šol, tega dežela ni potrdila. Ocenjuje namreč, da je za ustanavljanje oz. ukinjanje slovenskih šol pristojna država. Do teh ugotovitev je prišla tudi po poglobljeni preučitvi skupaj z ministrstvom za izobraževanje. V Italiji namreč šole ustanavljajo oz. ukinjajo z uredbo predsednika republike na predlog ministrov za izobraževanje in finance. Sklep tudi izpostavlja, da je ministrstvo za izobraževanje pristojnost urejanja mreže šol s slovenskim učnim jezikom oz. dvojezičnih slovensko-italijanskih šol podelilo generalni direktorici Deželnega šolskega urada za FJK. Načrtovano združevanje slovenskih ravnateljstev je vznemirilo slovensko manjšino v Italiji. Njeni predstavniki so med drugim poudarjali, da slovenske šole v Italiji ščiti Londonski memorandum iz leta 1954. Na to vprašanje so opozorili tudi ob nedavnem srečanju s slovenskim premierjem Robertom Golobom in na sestanku omizja za vprašanja slovenske manjšine v Italiji