Klepet z Metko Klevišar
Pozornost usmerjamo na upanje, ki je bistveno za naše življenje. Še posebej v času bolezni, stiske in preizkušenj. Kako upati tudi v navidezno brezupnih situacijah ... o tem in še o marsičem v tokratnem Klepetu.
Klepet z Metko Klevišar
Svetovalnica
Tokrat smo govorili o zdravi prehrani. Jelena Dimitrijevič je priznana holistična svetovalka za zdravo rastlinsko prehrano in certificirana nutricionistka in ambasadorka zdravega načina življenja.
Svetovalnica
Informativni prispevki
Vsakih 8 sekund nekdo izgubi družinskega člana zaradi sladkorne bolezni. Zveza društev diabetikov Slovenije zato ob 14. novembru, svetovnem dnevu sladkorne bolezni posebno pozornost namenja družinam. Spodbudili so jih k preprečevanju in obvladovanju sladkorne bolezni.
Informativni prispevki
Klepet z Metko Klevišar
Poleg besed smo opozorili tudi na pomen nebesedne komunikacije, ter na pomen poslušanja in pogovora v času stiske.
Klepet z Metko Klevišar
Svetovalnica
Kako do popolne postave, katere vaje so pomembne za kurjenje maščob in koliko časa bodo terjale, da bo učinek viden. Kako je s prehrano? O tem nam je spregovoril Miha Geršič s portala www.popolnapostava.com.
Svetovalnica
Svetovalnica
Z gostjo Kristino Grošelj s Klinike Golnik smo se pogovarjali o motnjah spanja. Med njimi je najpogostejša nespečnost, med nevarnejše pa sodi apnea. Kako jo zdravijo na Golniku ter tudi nekaj nasvetov za boljši spanec je z nami delila sogovornica.
Svetovalnica
Klepet z Metko Klevišar
Prava mera je odgovor na marsikatero vprašanje, tudi glede skrbi za zdravje, ki naj je ne bo ne preveč in ne premalo. Ne zamudite.
Klepet z Metko Klevišar
Svetovalnica
Po podatkih prehranskih raziskav se ribe premalokrat znajdejo na krožnikih Slovencev. Zakaj so ribe pomembne za zdravje in kako je z vsebnostjo kovin in drugih virov onesnaževanja voda? Katere ribe so najboljše in kako jih pripraviti? Naša gostja je bila dr. Urška Blaznik z Nacionalnega inšituta za javno zdravje.
Svetovalnica
Svetovalnica
Težka sapa, nabiranje tekočine v pljučih, pospešen srčni utrip v mirovanju - to je nekaj znakov srčnega popuščanja. Kadar sumimo na pešanje srca, je potreben takojšnji zdravniški pregled. V zdravstveni Svetovalnici je sodeloval specialist internist Marko Šluga.
Svetovalnica
Ni meje za dobre ideje
V podjetju Soven predelujejo ovčjo volno. Vseskozi so vpeti v razvijanje novih produktov, med zadnjimi je povsem naravno, bio volneno ležišče. O tem smo govorili z Marija Srblin.
Ni meje za dobre ideje
Ni meje za dobre ideje
Mlekarna Celeia je na trg vstopila z novimi mlečnimi proizvodi, z manj sladkorja in nižjo energijsko vrednostjo, so bolj zdravi in pristnejšega okusa. Ves čas so vpeti v inovacije in izboljšave. O tem je govoril direktor Marjan Jakob.
Ni meje za dobre ideje
Svetovalnica
Bliža se uveljavitev pravilnika o omejitvi transmaščobnih kislin v prehranskih izdelkih. Prof. prehrane dr. Igor Pravst je pojasnil, zakaj so te maščobe zdravju škodljive, kje so jih pri nas po letu 2015 našli in kaj bo po 7. aprilu 2019 drugače.
Svetovalnica
Iz Betanije
O resnici kot hagioterapevtskem zdravilu je spregovoril duhovnik Miran Kelvišar.
Iz Betanije
Iz Betanije
O ljubezni kot hagioterapevtskem zdravilu je spregovorila upokojena zdravnica Terezija Prebil.
Iz Betanije
Svetovalnica
Pomladne temperature so na ceste zvabile številne ljubitelje teka, marsikateri pa se še sprašuje, kako začeti. So tudi taki, ki so tek opustili, ker jim nagaja zdravje. S koristnimi napotki in svojim zgledom sta se v našem sudiou oglasila zakonca Urban Praprotnik in Jasmina Kozina Praprotnik, verjetno najbolj znan tekaški par v Sloveniji.
Svetovalnica
Ni meje za dobre ideje
Andreja Smole iz podjetja Cosylab je predstavila njihov glavni projekt, razvijajo napredni kontrolni sistem za medicinske pospeševalnike za zdravljenje raka s protonsko terapijo - APTACS. Cosylab je hitro rastoče slovensko tehnološko podjetje, ki je osredotočeno na razvoj naprednih tehnologij za svetovni trg. Izdelujejo inovativne produkte in storitve, ki so namenjeni tehnološko zahtevnim kupcem in trgom. Podjetje je bilo zasnovano pod okriljem največjega slovenskega raziskovalnega Inštituta Jožef Štefan. Omenjeni projekt sofinancirata Republika Slovenija ter Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Ni meje za dobre ideje
Svetovalnica
Na svetovni dan redkih bolezni smo v Svetovalnici gostili dolgoletnega predsednika Društva hemofilikov prof. Jožeta Faganela. Beseda je tekla o tem, kako sprejeti diagnozo in kako živeti z redko boleznijo. V primeru hemofilije je medicina naredila velik korak pri obravnavi bolnikov in kakovosti njihovega življenja.
Svetovalnica
Iz Betanije
Odpuščanje je ključnega pomena, je predpogoj, da se zares začne notranje ozdravljenje. Gre za proces, ki potrebuje svoj čas. Kako vstopiti vanj? Več jezuit p. Mio Kekić, ki vodi duhovne vaje za ozdravljenje notranjih ran.
Iz Betanije
Iz Betanije
Duhovne vaje za notranje ozdravljenje potekajo po modelu pokojnega indijskega duhovnika Rufusa Pereire. Jezuit p. Mio Kekić je pojasnil, kakšna sta dinamika in proces duhovnih vaj.
Iz Betanije
Iz Betanije
Ne gre za zdravstveno oddajo, niti ne za telesne rane. Jezuit p. Mio Kekić je spregovoril o ranah, ki zaznamujejo in negativno obarvajo naše celostno doživljanje sebe, drugih, življenja in Boga. Gre za rane iz preteklosti in če se ne soočimo znjimi, tudi preko odpuščanja in sprave, ne moremo polno zaživeti.
Iz Betanije
Ni meje za dobre ideje
V podjetju Tosama izdelujejo inovativne obloge z medicinskim kostanjevim medom, ki postajajo vse bolj prva izbira pri zdravljenju ran. Obloge, odlične klinične predstave ter učinkovitost oblog je predstavila direktorica Tosame Mojca Šimnic Šolinc.
Ni meje za dobre ideje
Ni meje za dobre ideje
Na nekatere avtohtone zdravilne rastline, ki so zelo blagodejne, smo kar pozabili. Mirjam Bratož z Božičeve kmetiji je prišla na idejo, da bi jih začela znova gojiti. Predvsem se posveča šipku in damaščanski vrtnici.
Ni meje za dobre ideje
Naš gost
V oddajo Naš gost smo povabili Mojco Senčar, zdravnico, upokojeno anestizeologinjo, ki je veliko svojega dela in energije vložila v združenje Europa Donna. Je oseba mnogih svetlih presežkov. Ženska, ki s svojim zgledom, ne glede na vse, vedno znova pričuje za življenje, spodbuja in opogumlja predvsem k prebujajočemu in polnemu odnosu do življenja. Je zagovornica preizkušenih v bolezni, ki jih ne samo sliši, temveč čuti z vsakim, ki se sooča z bremenom diagnoze. Že tretjič se z boleznijo bori tudi sama.
Naš gost
Svetovalnica
O smernicah zdravega prehranjevanja za starejše odrasle je spregovorila Vida Fajdiga Turk z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Poslušalce je zanimalo, koliko rdečega mesa se sme pojesti in ali je res povezan s pojavom raka in druga vprašanja, povezana s prehrano starejših.
Svetovalnica
Iz Betanije
O dobroti kot prvem in najpomembnejšem hagioterapevtskem zdravilu je spregovoril duhovnik Miran Kelvišar.
Iz Betanije
Iz Betanije
Hagioterapevtska asistentka in upokojena zdravnica Terezija Prebil je spregovorila o hagioterapevtskem pristopu k iskanju duhovnih bolezni v človeku.
Iz Betanije
Iz Betanije
O duhovnem zdravju in načinih zdravljenja po hagioterapevtskih metodah je spregovorila upokojena zdravnica Terezija Prebil.
Iz Betanije
Iz Betanije
Hagioterapija proučuje duhovno dušo, to je edinstvena celota ustvarjenega. To ni samo materija, tudi ne samo psiha, ampak je prepojena z Duhom. Več pa je povedala Terezija Prebil.
Iz Betanije
Iz Betanije
Skupnost Mir je izdala knjigo Tomislava Ivančića z naslovom Oče in zgoščenko O krščanski meditaciji. O tem, kaj prinašata je spregovoril duhovnik Miran Kelvišar.
Iz Betanije
Svetovalnica
Neločljiv del zdravja in dobrega počutja vsakega posameznika je tudi duševno zdravje, ki ne pomeni zgolj odsotnost duševne bolezni. O tem, kaj lahko pripomore k boljšemu duševnemu zdravju in kako ukrepati, če je ogroženo, smo govorili v Svetovalnici z dr. Saško Roškar z Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Svetovalnica
Iz Betanije
O zadnjih aktivnostih v Skupnosti Mir v Sloveniji in načrtih za naprej je spregovoril duhovnik mag. Miran Kelvišar.
Iz Betanije
Iz Betanije
Hagioterapija je zelo pomembna tudi v smeri oznanjevanja. Današnji človek ima pogosto ranjeno ali iznakaženo podobo Boga, Cerkve... To ga ovira pri tem, da bi lahko sprejel evangelij. Zato je hagioterapija tudi misijonarska metoda. V oddaji sta sodelovala upokojena zdravnica Terezija Prebil in duhovnik mag. Miran Kelvišar.
Iz Betanije
Svetovalnica
Na pragu nove sezone prehladov in gripe smo v zdravstveni Svetovalnici govorili o pnevmokoknih okužbah, ki ogrožajo predvsem majhne otroke, starejše ljudi in kronične bolnike. Kaj povzročajo tovrstne okužbe, zakaj je precepljenost prenizka in kakšne so razlike med cepivi je razložil pediater Denis Baš.
Svetovalnica
Iz Betanije
Beseda hagioterapevt lahko zavaja, saj je prvi terapevt Bog. Zato je utemeljitelj duhovne medicine prof. Tomislav Ivančič prišel do zaključka, da je primernejši izraz hagioasistent. O tem, kakšne so njegove naloge in poslanstvo sta povedala mag. Miran Kelvišar in upokojena zdravnica Terezija Prebil.
Iz Betanije
Iz Betanije
Skupnost MiR pomaga spoznavati duhovno področje in zakonitosti hagioterapije (medicine duha). Duhovno prenovljen človek je odprt za transcendenco in moralne vrednote ter jih želi živeti tudi, če ni član Cerkve.
Iz Betanije
Iz Betanije
Duhovna medicina raziskuje človekovo duhovno strukturo, odkriva in diagnosticira duhovne bolezni in jih zdravi. O namenih hagioterapije sta spregovorila duhovni pomočnik v župniji Šentvid pri Stični Miran Kelvišar in upokojena zdravnica Terezija Prebil.
Iz Betanije
Iz Betanije
O začetkih hagioterapije, Tomislavu Invačiću, karizmu Skupnosti Mir je spregovoril mag. Miran Kelvišar, zdravnica Terezija Prebil pa je opisala svoje spomine na začetnika hagioterapije.
Iz Betanije
Iz Betanije
Človek ni samo telesno ali psihično bitje, ampak tudi duhovno bitje. Beseda hagioterapija izhaja iz dveh grških besed: hagios (svet) in therapeo (prvotno slaviti, v sedanjem pomeni zdraviti). Človek je tridimenzionalno bitje. Znanstveniki danes odkrivajo, da poznamo tudi duhovne bolezni. O bistvu hagioterapije sta spregovorila duhovnik mag. Miran Kelvišar in predsednica Skupnosti MiR, upokojena zdravnica Terezija Prebil.
Iz Betanije
Modrost v očeh
Govorili smo o zdravem staranju. Naš sogovornik je bil prof. dr. Rado Pišot iz Znanstveno-raziskovalnega središča Koper, ki nam je povedal več o treh dejavnikih zdravega in kakovostnega staranja: telesne vadbe, kognitivne vadbe ter ustrezne prehrane.
Modrost v očeh
Za življenje
Advent je čas upanja in hrepenenj. Hrepenenje širi obzorje duha, lahko tudi boli. Kaj nas v tem najbolj družinskem času v letu ovira pri stiku s seboj in z Bogom, ki prihaja naproti na najbolj pristen in nebogljen način? Z nami je bil frančiškan in klinični psiholog p. dr. Christian Gostečnik.
Kmetijska oddaja
Kmetijska vozila so, posebej v času sezone del na poljih, v nasadih, stalno prisotna na cesti. Zaradi svojih mer, oblike in relativno počasne vožnje, pa pogosto tudi moteča za druge udeležence v prometu. Na ceste prihajajo s polj in posebej v času spravila pridelkov ne tako redko onesnažijo ceste. Še vedno se s kmetijskimi in gozdarskimi stroji ponesreči nesprejemljivo veliko kmetov, pogosto prav po nepotrebnem. Lansko leto je tako pri delu v kmetijstvu in gozdarstvu umrlo 20 oseb, od teh 10 pri delovnih nezgodah s traktorji in 6 pri delu v gozdu. To je bilo le nekaj izhodišč za današnji razgovor o nekaj aktualnih temah udeležbe kmetijskih in gozdarskih vozil v prometu z gostom iz Kmetijsko gozdarskega zavoda Ljubljana, svetovalcem za kmetijsko tehniko mag. Marjanom Dolenškom.
Doživetja narave
Pred zimskim sončevim obratom, ko je noč najdaljša, smo v Doživetjih spregovorili o svetlobnem onesnaženju in vplivu prekomerne osvetlitve na zdravje ljudi, živali in rastlin. Beseda je tekla tudi o marsičem, tudi o tem, kje lahko resnično uživamo v temnem nebu ter brskamo globokem vesolju. Z nami je bil Andrej Mohar iz društva Temno nebo Slovenije.
Slovencem po svetu in domovini
Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu je s prireditvijo obeležil 25-letnico delovanja. Na njej so v preteklost in prihodnost pogledali višji sekretar Rudi Merljak, državna sekretarka Olga Belec in minister Peter J. Česnik. Pred mikrofon smo ujeli tudi nekaj nekdanjih predstojnikov Urada.
Naš gost
Čeprav je po poklicu zobozdravnik, je bil vse življenje tudi popotnik, ki se je zanimal za stare, izginjajoče kulture, za ljudstva, ki živijo na obrobjih našega sveta, za zgodovino in za zadnje nedotaknjene divjine. Avtor večih potopisov, dveh romanov in esejističnega dela Utopija in resničnost : ob zatonu evropske civilizacije, je aktiven tudi v politki; med drugim je bil predsednik Demosa v Velenju. Na zamudite navdušujočega pogovora.
Kulturni utrinki
Krožek za družbena vprašanja Virgil Šček v Ljubljani predstavlja dve knjigi Boj za narodne pravice in demokracijo in Županovi iz Lonjerja.Kvintet Vintgar pripravlja sklop adventno božičnih koncertov, predstavlja jih Ambrož Černe.Na povabilo Muzeja antičnega stekla iz Zadra na Hrvaškem, bo tam jaslice iz stekla razstavljala Mira Ličen.
Komentar Družina
Kako naj vam opišem vso radostno presenečenje, vso tiho zadoščenje, vso pristno veselje, spontano zvonjenje v kaki podeželski vasi, navdušeno všečkanje po socialnih medijih, nasmejane obraze ob priložnostnem srečanju, ves ponos, vse hvaležne molitve, vse goreče prošnje, vse čestitke?
Ni meje za dobre ideje
V sklopu srebrnih radijskih akcij smo poleti obiskali tudi Posočje in oddajnik na Kaninu. V dolini Soče smo spoznali tudi mladega Američana, ki ga je v našo deželo privabila izbranka njegovega srca, ustalil se je in ustvaril eno od najinovativnejših podjetniških zgodb, v Bovcu namreč vari pivo.
Minute za kmetijstvo in podeželje
Čebelarji si prizadevajo, da bi ohranili kakovost medu, kot ga pridelajo čebela v panju in takega tudi ponudili potrošnikom. Pri tem pa si pomagajo tudi z vklučevanjem v sheme kakovosti, ki vse zahtevajo dodaten nadzor. Nataša Lilek, svetovalka za varno hrano pri ČZS.
Svetovalnica
Strokovnjaka iz podjetja MIK Celje. Boštjan Cizelj in Karmen Petrej sta odgovarjala na vprašanja kako izboljšati kakovost zraka v stanovanju, kako izbrati okna in vrata.