Sobotna iskrica
Naša otroška oddaja se je znova podala na pot. Slišali ste kako poteka oratorij na Rakovniku v Ljubljani, saj smo obiskali druženje otrok, ki ima letos po Sloveniji drugačno podobo, kot minula leta. Marsikje so se morali izvedbi oratorija celo odpovedati. Z nami so bili animatorji, vodje in udeleženci.
Sobotna iskrica
Družinska kateheza
V pripravi na Svetovno srečanje družin sta bila z nami v Družinski katehezi Sonja in Dušan Horvat iz Radencev. Imata tri otroke - dva že odrasla in eno osnovnošolko. Spregovorila sta o svoji življenjski poti, ranjenosti, ki sta jo prinesola v zakon in postopnem odkrivanju življenja v veri. Preizkušenj ni manjkalo: v družini so se borili z rakom, anoreksijo in drugimi bolečimi okoliščinami. Vabljeni k poslušanju o tem, kako sta šla zakonca Sonja in Dušan v vseh teh trenutkih naprej in kaj jima je vlivalo moč.
Družinska kateheza
Informativni prispevki
Začel se je evropski teden boja proti raku. Deležniki so ob tem opozorili na pomen skrbi za zdravje tudi med in po epidemiji novega koronavirusa. Na onkološkem inštitutu pozivajo k skrbi za zdrav življenjski slog, proti zdravju škodljivim razvadam in k udeležbi na presejalnih programih ter svarijo pred odlašanjem z obiskom pri zdravniku. Podobno poudarja tudi predsednica Zveze slovenskih društev za boj proti raku dr. Urška Ivanuš. V Sloveniji pa je danes znova stekel presejalni program za raka dojk Dora. Kot je dejal vodja projekta Dora dr. Maksimiljan Kadívec bo ves čas ustrezno poskrbljeno za varnost bolnic in zaposlenih.
Informativni prispevki
Kulturni utrinki
Nekaj dni pred izidom zgoščenke avtorskih del skladateljice Katarine Pustinek Rakar, smo se z avtorico pogovarjali o koncertu, na katerem bo Zbor Slovenske filharmonije predstavil njena zborovska dela.
Kulturni utrinki
Radijska kateheza
S pomočjo svetopisemskega odlomka (Mt 15, 21-28) smo z msgr. Mirom Šlibarjem razmišljali o veri kanaanske matere in pomenu vztrajne molitve. V katehezi tudi več pričevanj o moči molitve rožnega venca.
Radijska kateheza
Minute za kmetijstvo in podeželje
Martin Mavsar, svetovalec specialist s Kmetijsko gozdarskega zavoda Novo mesto pravi, da redno vzdrževanje strojev veliko pripomore k manjšim stroškom pridelave. Veliko goriva lahko prihranimo, če redno čistimo hladilnike motorjev.
Minute za kmetijstvo in podeželje
Svetovalnica
Gost prof. dr. Pavle Košorok, dr. med, spec. kirurg je bil naš gost pri pogovoru o raku debelega črevesa. Dotaknili smo se tudi preventivnega ravnanja, s katerim lahko zmanjšamo možnost za pojav raka na debelem črevesu.
Svetovalnica
Svetovalnica
Kljub temu, da je tudi v Sloveniji, podobno kot v drugih evropskih državah, rak med najpogostejšimi vzroki smrti, se o njem ne pogovarjamo radi. Če se pojavijo težave, si zlasti moški pred njimi zatiskajo oči in ne poiščejo pomoči. Društvo onkoloških bolnikov Slovenije z več kot 50 prostovoljci pomaga z izkušnjami, organizira samopomoč bolnikov z rakom, ozavešča. Podpredsednica društva Breda Brezovar Goljar in ambasador akcije Pravi moški sta spregovorila o svoji izkušnji soočanja z rakom in pomoči drugim.
Svetovalnica
Dogodki
Kaj bi storili, če bi na pločniku zagledali enega izmed zadnjih modelov izvrstnega prenosnega telefona? Vprašanje je še bolj izzivalno, če ga zastavimo najstniku. V božični radijski igri Telefon pod zvezdami, pri kateri so sodelovali najstniki iz birmanske skupine na Rakovniku v Ljubljani, lahko slišite, kako se stvar razplete.
Dogodki
Kulturni utrinki
Kulturni utrinki
Moja zgodba
V muzeju Tomaža Godca v Bohinjski Bistrici je na ogled razstava Incident hladne vojne na bohinjskem nebu, ki predstavlja sestrelitev ameriškega letala nad Gorjušami 19. avgusta 1946. Transportno letalo Douglas C-47 je čez slovensko ozemlje nedovoljeno letelo v Italijo. Jugoslovanski lovski letali za prestrezanje, ki sta vzleteli z letališča Lesce, sta zato zavezniško letalo sestrelili. O tem sta spregovorila kustosa Gorensjkega muzeja, soavtorja razstave dr. Jože Dežman in vodja muzeja Tomaža Godca v Bohinju Anja Poštrak.
Moja zgodba
Informativni prispevki
Minule dni je zaznamovala razprava o slovenskem podpisu globalnega dogovora združenih narodov o migracijah oz. tako imenovana Marakeška deklaracija. Za portal Domovina je o tem pomembnem dokumentu spregovoril obramboslovec Boštjan Perne. Dejal je, da je poglavitni problem Marakeške deklaracije v tem, da je pisana v smeri, da bi vse migracije morale biti »svobodne«. To je ponovil tudi za Radio Ognjišče.
Informativni prispevki
Svetovalnica
Kljub temu, da je državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki že dobro znan in bo prihodnje leto praznoval desetletnico delovanja, se 35% vabljenih še vedno ne odzove vabilu. Česa torej ne smejo prezreti vsi moški in ženske v starosti od 50 do 74 let? Naša gostja je bila Tatjana Kofol Bric z Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Svetovalnica
Svetovalnica
V Sloveniji letno zboli za rakom glave in vratu med 400 in 450 oseb. Med glavnimi dejavniki tveganja je kajenje in sočasno pretirano uživanje alkoholnih pijač. Vendar pa je v zadnjih letih opazen trend povečanja okužb s humanimi papilomskimi virusi – HPV. Gre za iste viruse, ki so povezani tudi z rakom materničnega vratu. Promiskuitetni način življenja ima pri prenosu te infekcije veliko vlogo. Gost v studiu je bil specialist otorinolaringolog Aleš Grošelj iz ORL klinike.
Svetovalnica
Minute za kmetijstvo in podeželje
Martin Mavsar, svetovalec specialist s Kmetijsko gozdarskega zavoda Novo mesto pravi, da redno vzdrževanje strojev veliko pripomore k manjšim stroškom pridelave. Veliko goriva lahko prihranimo, če redno čistimo hladilnike motorjev.
Minute za kmetijstvo in podeželje
Minute za kmetijstvo in podeželje
Martin Mavsar, svetovalec specialist s Kmetijsko gozdarskega zavoda Novo mesto pravi, da redno vzdrževanje strojev veliko pripomore k manjšim stroškom pridelave.
Minute za kmetijstvo in podeželje
Spoznanje več, predsodek manj
V oddaji smo se med drugim dotaknili dogajanja okrog propada konstruktivne nezaupnice, levosučnih medijev, povabila predsednika vlade predstavnikom EU, neuravnoteženosti medijske krajine in sv. maš preko spleta.
Program zadnjega tedna
Posnetek programa Radia Ognjišče dne 02. marec 2021 ob 05-ih
Kmetijska oddaja
V sredo se je začela letošnja kampanja vnosa in elektronske oddaje vlog za ukrepe skupne kmetijske politike za tekoče leto. Kampanja bo v rednem roku trajala do 6. maja, jutri pa je zadnji dan za prenos plačilnih pravic. V oddaji je bil naš gost tudi mag. Jože Mohar iz semenarske hiše Agrosaat in Darinka Sebenik, urednica Glasa dežele.
Pogovor o
Prisluhnite, kaj Igor Zorčič meni o delu parlamenta, poslanskih plačah, razmerah v koaliciji in o spremembah volilnega sistema.
Naš gost
V sobotnem popoldnevu smo gostili upokojenega profesorja elektrotehnike, izumitelja in navdušenega gornika, ki je pri svojih 85-ih letih še vedno aktiven tudi v gorah. Dr. Anton Jeglič je bil eden od pobudnikov za oživitev Zveze gorniških klubov dr. Henrika Tume, ki nadaljuje stoletno tradicijo skalaštva.
Zgodbe za otroke
Pravljica prinaša več naukov. Prvi je: nikoli ne bodi dolžan ljudem, vedno plačaj svoje račune. Ostale pa boste slišali, če prisluhnete kratki zgodbi, ki bi kaj lahko bila resnična.
Spominjamo se
Rubriko Spominjamo se pripravlja Uredništvo dokumentarnega programa na Radiu Ognjišče
Družinska kateheza
Na prvi torek v marcu sta bila z nami Polona in Borut Šergon - zakonca, ki sta primorski zrak zamenjala za štajerskega. Kako ob štirih odraščajočih otrocih najdeta čas za njun odnos, kako stopata naprej po poti vere in kako preživljata čas pandemije, sta nam zaupala v Družinski katehezi.