Življenje išče pot
Ob izgubi otroka ne žalujeta samo starša, temveč tudi morebitni ostali sorojenci, dedki, babice, sošolci… Voditelja duhovnih vaj V Njegovem objemu, p. Tomaž Mikuš in Katarina Nzobandora iz izkušnje vesta, da glavno delo zdravljenja duše pripada Jezusu, ostali so samo sočutni spremljevalci skozi intenziven proces žalovanja.
Življenje išče pot
Ob izgubi otroka ne žalujeta samo starša, temveč tudi morebitni ostali sorojenci, dedki, babice, sošolci… Voditelja duhovnih vaj V Njegovem objemu, p. Tomaž Mikuš in Katarina Nzobandora iz izkušnje vesta, da glavno delo zdravljenja duše pripada Jezusu, ostali so samo sočutni spremljevalci skozi intenziven proces žalovanja.
Srečanja
Smrt otroka je nekaj najhujšega, kar lahko doleti človeka. Nina in Gregor Bezenšek sta o tej težki izkušnji spregovorila v oddaji Srečanja. Njun otrok, dveinpolletni Viljem Julijan, je namreč pred dobrim letom izgubil boj z redko in neozdravljivo boleznijo. Kako je pri nas poskrbljeno in kakšne so pomanjkljivosti v sistemu skrbi za umirajoče in otroke z redkimi boleznimi?
Srečanja
Za življenje
O tem, kako sprejeti izgube bližnjih in tudi o različnih vrstah izgub smo razmišljali v tokratni oddaji s frančiškanom in kliničnim psihologom p. dr. Christianom Gostečnikom. Izguba ljubljene osebe se namreč na svoj način zgodi tudi ob bolezni v starosti, ko se bližnji več ne odziva na našo bližino.
Za življenje
Globine
Ko govorimo o veri, imamo najpogosteje v mislih vero v Boga očeta ali njegovega sina Jezusa. V Globinah smo spregovorili o vlogi tretje osebe - tako v času, ko so bili apostoli zbrani na enem kraju in so zaslišali močan šum, kot bi se bližal vihar - kot o Njegovem delovanju danes. Kdo je Sveti Duh in zakaj so apostoli v Njegovi moči lahko govorili v tujih jezikih in ozdravljali, medtem ko naši škofje tega ne počnejo? Z je bil bo v živo - tudi v video prenosu - župnik iz Slovenj Gradca Damjan Mlinarič.
Komentar tedna
Vladavino prava v Sloveniji zamenjuje pravo vladajočih. Če ste z njimi, lojalni in tiho, boste prosperirali. Slovenija je z Madžarsko in Poljsko postali šolski primer kršitev vladavine prava in varstva človekovih pravic in temeljnih svoboščin. A vzpon prava vladajočih in njihovih pravic sproža in poglablja številne napetosti, trenja in razkroj javnega prostora. Namesto, da bi vladajoča politika stremela k dialogu, strpnosti in širosrčnosti, ustvarja sovraštvo, strah in nezaupanje. Kaj znova kritizira avtor, boste morda rekli bralci/poslušalci, saj se tudi v državah tipa Belorusija lahko lepo živi. Seveda, če ste na pravi strani.
Komentar je pripravil izredni profesor za pravo človekovih pravic, dr. Jernej Letnar Černič.
Za življenje
Tokratni pogovor s frančiškanom in kliničnim psihologom p. dr. Christianom Gostečnikom smo začeli z aktualno temo: kako ustvarjati podporno okolje ob stresnem obdobju zaključevanja ocen? Kakšno vlogo imajo starši pri spodbujanju zdrave samozavesti in motivacije svojih otrok? Kako se spopasti tako s svojimi kot otrokovimi visokimi pričakovanji glede šolskih uspehov? V oddaji so sodelovali tudi poslušalci.
Slovencem po svetu in domovini
V Vadsteni je potekalo 50. vseslovensko romanje in srečanje Slovencev na Švedskem, udeležila se ga je tudi državna sekretarka na USZS Vesna Humar - več nam je povedal slovenski župnik Zvone Podvinski. V cerkvi Marije Pomagaj v Buenos Airesu so imeli žegnanje, nam je povedal član upravnega odbora Gregor Modic. V Ljubljani in Vipavi bodo potekale letošnje prireditve Dobrodošli doma, v imenu organizatorja Izseljenskega društva Slovenija v svetu pojasnjuje generalni tajnik Boštjan Kocmur.
Moja zgodba
V oddaji Moja zgodba ste lahko poslušali novo oddajo o slovenskih mučencih, žrtvah totalitarizmov 20. stoletja. Tokrat je bila z nami zgodovinarka dr. Tamara Griesser Pečar, ki raziskuje primer mučenca, patra križniškega reda Ivana Salmiča. Ta je bil 13. november 1943, star 29 let, ubit pod Žeželjem pri Vinici. Partizani so ga obtožili sodelovanja z Nemci, čeprav je pri okupatorjih posredoval za svoje župljane, da niso bili odvedeni v internacijo ali ubiti kot talci.
Svetovalnica
Odvetnica Mateja Maček je odgovarjala na različna pravna vprašanja poslušalcev.
Duhovna misel
Vse, kar je resnično, kar je vzvišeno, kar je pravično, kar je čisto, kar je ljubeznivo, kar je častno, kar je količkaj krepostno in hvalevredno, vse to imejte v mislih (Pismo Filipljanom 4, 8).
S svetnikom na ti
Ne, ne čudi me, da nisem nikjer našel nobenih podatkov o tvojem poreklu in družini. Tvojim življenjepiscem se …