Uspešna Pustna Sobotna iskrica in zbrani darovi rojevajo hvaležnost. Prisluhnite besedam misijonarja Danila Lisjaka, ki se veseli gradnje bolnišnice za otroke in matere v Ugandi. Hvaležen je za dobroto poslušalcev Radia ognjišče.
Sobotna iskrica je izgubila pustne dodatke, pa se je vendar na začetku dopoldneva ustavila pri zahvali za vse darove, ki ste jih poslušalci namenili gradnji bolnišnice v Ugandi. Osrednji del oddaje je bil namenjen Mavrici in postu. O lepoti časa, v katerega smo vstopili, je spregovorila urednica Melita. Slišali ste zgodbo o sivini in vetru ter izvedeli kako lahko izdelate lep križ iz gline.
Za nami je letošnja Pustna Sobotna iskrica. Dobrota poslušalcev bo zgradila bolnišnico za otroke in materev Ugandi. Misijonar Danilo Lisjak je hvaležen, radijski sodelavci ne znamo najti pravih besed zahvale. V komentarju se je Jure Sešek zahvalil za vse darove in spregovoril o ponosu na poslušalce, ki vsako leto tako srčno podprejo projekte slovenskih misijonarjev. Na pustno soboto je res lepo biti sodelavec Radia Ognjišče.
Dan po uspehu tradicionalne dobrodelne akcije Pustna Sobotna iskrica, smo se sodelavci Radia Ognjišče, Misijonskega središča Slovenije in predvsem misijonar Danilo Lisjak zhvalili vsem, ki so darovali za gradnjo zdravstvenega centra na misijonu Atede v Ugandi. Dobrota naših posluašalcev je znova presenetila vse, ki vsako leto upamo, da bodo naši poslušalci slišali glas ubogih v misijonski deželi. Radostni spoznavamo, da so bili tudi letos odprtih src. Iskrena hvala vsem!
Na pragu postnega časa smo spregovorili o pomenu odpovedi in odpiranju drugemu. Smo del tega sveta in zato povezani drug z drugim. V luči zbiranja darov za Ugando smo razmišljali tudi o misijonih in pomoči najbolj odrenjenim. Z nami je bil frančiškan in klinični psiholog p. dr. Christian Gostečnik.
Oddaja je nastala v Ugandi, kjer nam je misijonar Danilo Lisjak pripovedoval o življenju preprostih ljudi na tamkajšnjem podeželju. Teden dni pred Pustno Sobotno iskrico ste spoznali, zakaj je bolnišnica za otroke in matere na misijonu Atéde nujno potrebna, s kakšnimi boleznimi se borijo ljudje v tem delu Afrike in slišali osebno vabilo misijonarja k darovanju in njegovo zagotovilo za pošteno uporabljena sredstva.
Gostili smo misijonarja Danila Lisjaka in predstavili misijon na katerem deluje. Spoznajte Ugando, ki ji bomo skušali pomagati čez štirinajst dni.
Tokrat je dr. Jože Marketz, direktor Karitas Avstrijske Koroške, spregovoril o njihovem delu v misijonski Afriki in svojih pogledih na to misijonsko celino. Z njim smo se srečali na misijonu v Ugandi, ko je z ekipo sodelavcev preverjal uspehe dela in koval nove načrte.
Odpuščanje je del našega vsakdana, pa naj bo to med zakonci med sodelavci ali kjerkoli, ko prizadenemo drug drugega. Če hočemo resnično odpustiti, mora biti krivda storilca v vsej svoji razsežnosti in posledicah razkrita, prepoznavna in poimenovana, sicer lahko ostane odpuščanje površno ali le delno, saj vanj ni vključeno vse, kar je človeka ranilo in mu pustilo posledice. V tokratni oddaji je bila tema odpuščanje, kot je tudi naslov knjižice, ki je izšla pri Založbi Ognjišče in jo je napisal Wunibald Müller.
Posnetek programa Radia Ognjišče dne 21. november 2024 ob 05-ih
Ki navsezadnje to ni bil. Politika, ki je načeloma zavezana pogovarjanju, dogovarjanju, usklajevanju, je bila navsezadnje kaznovana, ker je to počela. Saj veste, na kaj to leti. Na referendum o ...
Naš gost je bil frančiškan in župnik na Viču v Ljubljani p. Pepi Lebreht, ki je 14 let preživel v misijonih v Afriki – v Beninu in Togu. V razumevanju nekaterih gre pri misijonskem poslanstvu katoliške Cerkve zgolj za vprašanje vpliva, moči in denarja. Slišali smo, kako na to gleda naš gost in ga vprašali, ali so misijonarji v klasičnem smislu sploh še potrebni v današnjem globaliziranem svetu, kjer so informacije dostopne na vsakem koraku. Po drugi strani nismo mogli mimo aktualnega misijonskega izziva na Stari celini, ki izgublja svojo krščansko identiteto.
Pred tednom Karitas in ob 30. obletnici Uprave RS za zaščito in reševanje smo v oddaji v ospredje postavili lanske poplave - najhujšo vodno ujmo znano doslej in izkušnje, ki jih je prinesla ta naravna nesreča. Matej Pirnat, Danilo Jesenik Jelenc in Martin Smodiš so povedali, kako so doživljali samo nesrečo, kako je potekalo reševanje prizadetih, dostavljanje pomoči, koordinacija prostovoljcev. Stiske prizadetih v poplavah ostajajo, zato je raznovrstna pomoč še vedno potrebna. Gostje so predstavili tudi izkušnje, ki jih je prinesla lanska ujma.
Poslušalka jih rada pripravlja in jo je zanimalo, če lahko doda v testo malo limonine lupine, morda kakšen vanilijev sladkor ali pa kaj podobnega, da bi bilo malo priokusa. Sestra Nikolina ji je svetovala, da lahko, sploh če bodo postreženi kot sladka jed (lahko jih naredimo tudi slane in so zraven mesnine ali solate). Dodala je še, da višek cmokov zamrznemo, preden jih damo kuhat. Naložimo jih na pladenj, ki je prekrit s folijo. Ko zamrznejo, jih naložimo v vrečko ali škatlo in shranimo v skrinji. Ko jih bomo potrebovali, jih damo kuhat v vrelo vodo, kuhamo jih kakšno minuto več kot sveže narejene.
V tokratnem delu smo slišali, da Jazon kar pogosto prihaja k Lidiji na obisk. Je to njej všeč?
NINO ROBIĆ - MOJE ŽIVLJENJE, Ljupka Dimitrovska - Ostaje nam muzika, TERESA BREWER - MUSIC! MUSIC! MUSIC!, MARJANA DERŽAJ - MUZIKA, Egon Egemann – Musik klingt in die Welt hinaus, ABBA - THANK YOU FOR THE MUSIC, Big Ben - Slovenija, moja, Ricchi & Poveri - Sarà Perché Ti Amo, Harry Belafonte – Matilda Matilda, Elda Vier in Boris Cavazza - Besede, Besede (Parole, Parole), Vanessa Paradis - Joe le taxi, Yazoo - Nobodys diary, ANDRE RIEU - DER MIT DEM WOLF TANZT ...
Andrej Kunej je predan folklornemu plesu, pleše že skoraj štirideset let, vse od osnovnošolskih let. Odmevna je bila njegova ideja, ko je na oder povabil tudi brezdomne, ker so s folklornimi plesi na enem od nastopov opozorili na vrednost - tudi simbolno, kruha. Začel je v lokalni skupini, vrsto let pa že predsednik Veteranske folklorne skupine Tine Rožanc, ki s sobotnim nastopom praznuje trideset let delovanja.