Pojdite in učite
Uspešna Pustna Sobotna iskrica in zbrani darovi rojevajo hvaležnost. Prisluhnite besedam misijonarja Danila Lisjaka, ki se veseli gradnje bolnišnice za otroke in matere v Ugandi. Hvaležen je za dobroto poslušalcev Radia ognjišče.
Pojdite in učite
Sobotna iskrica
Sobotna iskrica je izgubila pustne dodatke, pa se je vendar na začetku dopoldneva ustavila pri zahvali za vse darove, ki ste jih poslušalci namenili gradnji bolnišnice v Ugandi. Osrednji del oddaje je bil namenjen Mavrici in postu. O lepoti časa, v katerega smo vstopili, je spregovorila urednica Melita. Slišali ste zgodbo o sivini in vetru ter izvedeli kako lahko izdelate lep križ iz gline.
Sobotna iskrica
Naš pogled
Za nami je letošnja Pustna Sobotna iskrica. Dobrota poslušalcev bo zgradila bolnišnico za otroke in materev Ugandi. Misijonar Danilo Lisjak je hvaležen, radijski sodelavci ne znamo najti pravih besed zahvale. V komentarju se je Jure Sešek zahvalil za vse darove in spregovoril o ponosu na poslušalce, ki vsako leto tako srčno podprejo projekte slovenskih misijonarjev. Na pustno soboto je res lepo biti sodelavec Radia Ognjišče.
Naš pogled
Pojdite in učite
Dan po uspehu tradicionalne dobrodelne akcije Pustna Sobotna iskrica, smo se sodelavci Radia Ognjišče, Misijonskega središča Slovenije in predvsem misijonar Danilo Lisjak zhvalili vsem, ki so darovali za gradnjo zdravstvenega centra na misijonu Atede v Ugandi. Dobrota naših posluašalcev je znova presenetila vse, ki vsako leto upamo, da bodo naši poslušalci slišali glas ubogih v misijonski deželi. Radostni spoznavamo, da so bili tudi letos odprtih src. Iskrena hvala vsem!
Pojdite in učite
Za življenje
Na pragu postnega časa smo spregovorili o pomenu odpovedi in odpiranju drugemu. Smo del tega sveta in zato povezani drug z drugim. V luči zbiranja darov za Ugando smo razmišljali tudi o misijonih in pomoči najbolj odrenjenim. Z nami je bil frančiškan in klinični psiholog p. dr. Christian Gostečnik.
Za življenje
Pojdite in učite
Oddaja je nastala v Ugandi, kjer nam je misijonar Danilo Lisjak pripovedoval o življenju preprostih ljudi na tamkajšnjem podeželju. Teden dni pred Pustno Sobotno iskrico ste spoznali, zakaj je bolnišnica za otroke in matere na misijonu Atéde nujno potrebna, s kakšnimi boleznimi se borijo ljudje v tem delu Afrike in slišali osebno vabilo misijonarja k darovanju in njegovo zagotovilo za pošteno uporabljena sredstva.
Pojdite in učite
Pojdite in učite
Gostili smo misijonarja Danila Lisjaka in predstavili misijon na katerem deluje. Spoznajte Ugando, ki ji bomo skušali pomagati čez štirinajst dni.
Pojdite in učite
Pojdite in učite
Tokrat je dr. Jože Marketz, direktor Karitas Avstrijske Koroške, spregovoril o njihovem delu v misijonski Afriki in svojih pogledih na to misijonsko celino. Z njim smo se srečali na misijonu v Ugandi, ko je z ekipo sodelavcev preverjal uspehe dela in koval nove načrte.
Pojdite in učite
Slovencem po svetu in domovini
V slovenski župniji v Hamiltonu v Kanadi so praznovali 34. Slovenski dan. Kot je za Vestnik napisal Frank Novak, je bilo to navdušeno in veselo druženje slovenskih rojakov dobre volje s širšega področja Niagare. Pri slovesni maši, ki jo je daroval župnik Drago Gačnik, so sodelovali predstavniki slovenskih organizacij: Lipa Park, Bled, Slovenski Park in župnija Sv. Gregorja Velikega, Slovenska šola, društvo Sv. Jožefa in Kanadsko slovensko zgodovinsko društvo, slovenska skupnost London. Sodelovalo je tudi več narodnih noš, mašo je še zlasti obogatil župnijski pevski zbor. Po kosilu je v dvorani potekal kulturni program, kjer so nastopili: Plesna skupina Mladi Glas Planika, Niagara Button Box z legendo Walterjem Ostankom, Lily Tran na klavirju in otroci Slovenske šole. Navzoče sta nagovorila posebna gosta dneva: Vera Margutsch in veleposlanik Andrej Rode. Sledila je simbolična predaja slovenske zastave gostitelju Slovenskega dne 2026, to bo Slovenski Park. Kanadsko Slovensko zgodovinsko društvo je predstavilo zanimivo razstavo. Otroci so uživali v svojih igrah in tekmovanju. Za veselo razpoloženje in razvedrilo je poskrbel odličen, dokaj mlad ansambel iz Slovenije: Šmarnogorski kvintet. Slovenski dan 2025, ki je potekal pod pokroviteljstvom Slovenskega koordinacijskega odbora Niagara, so soustvarjali številni prostovoljci.
Naš pogled
Mašniško posvečenje je vsako leto praznik za Cerkev v Sloveniji. Zadnja leta sploh, ko statistika ni spodbudna in nas je žal okoli oltarja več fotografov kot novomašnikov. Ta kontrast mi je pri urejanju fotografij ostal v mislih kot močna podoba našega časa: veliko oči nas opazuje, malo pa je tistih, ki se odločijo stopiti na pot. V času, ko se zdi, da je glas Cerkve vse tišji in da je vsak duhovni poklic skoraj izjema, sem se vprašal, zakaj kljub vsemu ta odločitev navsezadnje še vedno kliče ...
Za življenje
Z nami je bil diakon in logoterapevt Matic Vidic, govoril je o tem, kako najbolje izkoristiti počitniški čas.
Spoznanje več, predsodek manj
Gosta oddaje Spoznanje več, predsodek manj, sta bila zgodovinarja mlajše generacije dr. Renato Podbersič mlajši in dr. Helena Jaklitsch. Ob 80-letnici konca druge svetovne vojne, komunističnega prevzema oblasti in povojnih pobojev, smo komentirali obeležitev teh dogodkov, se dotaknili pobude pokopa nepokopanih žrtev revolucije in omenili tudi nekatere izstopajoče dogodke, ki dajejo upanje za prihodnost.
Globine
Tokrat smo se ustavili ob enem od ključnih življenjskih vprašanj: ali ima trpljenje smisel in zakaj bolečina. Kako na to vprašanje gleda ateist Simon Rigač in kakšen je pogled jezuita p. Damjana Ristića? Pogovor si lahko ogledate tudi na youtube kanalu Radia Ognjišče.
Kulturni utrinki
Gorenjski muzej in Galerija Prešernovih nagrajencev sta pripravila razstavo zamejskega Slovenca, nagrajenca Prešernovega sklada akademskega slikarja Valentina Omana. Ob razstavi z naslovom Tišina, ki pušča sledi, je izšla tudi bogata monografija, kjer se avtorju pridružujejo pesniški glasovi njegovih koroških rojakov, svoje poglede pa so prispevali tudi likovni kritiki, sopotniki in občudovalci njegovega dela. Razstavo naj je predstavil vodja galerije Prešernovih nagrajencev mag Marko Arnež.
Spominjamo se
Rubriko Spominjamo se pripravlja Uredništvo dokumentarnega programa na Radiu Ognjišče
Življenje išče pot
Med nami živi vsaj gluhih 1200 oseb, ki uporabljajo slovenski znakovni jezik. Staršem gluhih otrok pa je v pomoč tudi evropski projekt Silence/Tišina, kjer je na voljo veliko informacij o usposabljanju otroka za vsestranski razvoj. Gluha učiteljica mag. Petra Rezar je pojasnila tudi manj pozitivne strani polževega vsadka.
Svetovalnica
Na sporedu so bile Pravne zagate z odvetnico Matejo Maček.