Iz življenja vesoljne Cerkve
Vatikanski državni tajnik kardinal Pietro Parolin se zadnje dni v juniju 2018 mudil na obisku v Srbiji in Črni gori. Cilj obiska je bil krepitev odnosov obeh držav z Vatikanom in podpora krajevni Cerkvi. V Novem Sadu je kardinal Parolin blagoslovil novi sedež Mednarodne škofovske konference sv. Cirila in Metoda, ki ji škofje Srbije, Črne gore in Makedonije. O življenju Katoliške Cerkve na tem območju nam je v oddaji Iz življenja vesoljne Cerkve spregovoril beograjski nadškof Stanislav Hočevar. Za vas pa smo pripravili tudi druge novice iz življenja Cerkve v tem tednu.
Iz življenja vesoljne Cerkve
Iz življenja Vesolne Cerkve
V oddaji Iz življenja Vesoljne Cerkve ob 9. uri ste slišali, kaj je papež na srce položil 14 novim kardinalom, ki jih je umestil pred praznikom svetih apostolov Petra in Pavla, in kaj novim nadškofom metropolitom, ki so bili imenovani v zadnjem letu. V oddaji pa tudi o srečanju med papežem in francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom.
Iz življenja Vesolne Cerkve
Iz življenja vesoljne Cerkve
Pred mašniškimi posvečenji smo v oddaji Iz življenja vesoljne Cerkve spoznali življenje grko katoliškega duhovnika Mihajla Nelnyka iz Ukrajine. Potem ko je študiral v Rimu se je vrnil v svojo preizkušano domovino in skupaj z nekaterimi drugimi mladimi ustanovil Socialno akademijo, ki odgovarja na izzive in težave, s katerimi se srečuje njihova družba. Cerkev tako stoji ob človeku in mu pomaga najti pot naprej. Vabljeni k poslušanju!
Iz življenja vesoljne Cerkve
Slovencem po svetu in domovini
V Slovenski hiši v Buenos Airesu v Argentini so imeli spominsko proslavo, govor je imel Jože Lenarčič; v Slovenijo je prišel zbor iz Mendoze, Jože Kopeinig - rektor tinjskega doma - se je srečal s papežem, župan Želene Kaple Franc Jozef Smrtnik pa je gostil slovenske županje.
Slovencem po svetu in domovini
Moja zgodba
Slišali ste drugi del pričevanja članice Varnostno obveščevalne službe OF Lidije Dermastia Kovič. Pogovor z njo je bil posnet leta 1978, vodil pa ga je dr. Miloš Kobal prav tako nekdanji vosovec. Slišali smo opise nekaterih ilegalnih akcij proti resničnim ali domnevnim nasprotnikom Osvobodilne fronte med drugo svetovno vojno v Ljubljani. S komentarji v oddaji sodeluje znanstveni sodelavec Študijskega centra za narodno spravo dr. Damjan Hančič, ki je eden od vodilnih raziskovalcev revolucionarnega nasilja v Sloveniji.
Duhovna misel
Sveti Ignacij Lojolski je vprašal svoje študente: »Kakšno taktiko bo uporabil Satan, da bi prepričal ljudi, naj mu sledijo?« Odgovoril je ...
Iz knjige Drobne zgodbe za dušo, ki je izšla pri založbi Ognjišče.
Sol in luč
Eden največjih slovenskih psihologov, dr. Anton Trstenjak, je svojo zadnjo knjigo posvetil vprašanju temeljnih značilnosti slovenskega naroda, ki se je ohranjal skozi stoletja s kvaliteto.
»S to svojo knjigo gledam v slovensko preteklost, da bi zanesljiveje upali v prihodnost,« je zapisal v uvodu. Letos mineva trideset let od izzida knjige, zato smo se odločili, da vnovič prisluhnemo oddaji v kateri boste slišali tudi avtorja samega, ko je v pogovoru za Radio Ognjišče med drugim govoril prav o tej knjigi.
Komentar tedna
Kako lepo je, da dan državnosti Republike Slovenije – 25. junij – praznujemo tik po prazniku rojstva svetega Janeza Krstnika, ki ga obhajamo 24. junija. Za Janeza Krstnika pravimo, da je most med staro in novo zavezo, med pričakovanjem in izpolnitvijo, med človekovo pripravljenostjo in Božjo bližino. Ni bil on luč, ampak je pričeval o luči. Njegovo življenje ni bilo usmerjeno v lastno uveljavitev, ampak v pričevanje za Nekoga, ki prihaja.
Prav tu najdemo izjemno lepo izhodišče za premišljevanje ob dnevu naše državnosti – in tudi o duhovnih poklicih. Zadnji dnevi meseca junija so zaznamovani z diakonskimi in duhovniškimi posvečenji ...
Tako je svoj komentar začel Primož Lorbek, upravitelj univerzitetne župnije Maribor in kaplan v župnijah Hajdina in Starše. V celoti si ga lahko preberete tudi na spletnih straneh Radia Ognjišče.
Naš gost
Prof. dr. Marija Strojnik (Scholl) razvija tehnike optičnega inženiringa, vključno z infrardečimi in interferometričnimi metodami v podporo rešitvam različnih izzivov. Eden izmed teh je predlog za iskanje planetov zunaj našega sončnega sistema. Je prva ženska, ki je doktorirala na Fakulteti za optično znanost Univerze v Arizoni. Magistrirala je iz fizike, optike in inženiringa. Je častna članica več organizacij, od letos tudi Inženirske akademije Slovenije. Prejela je nagrado za zasnovo, implementacijo in demonstracijo avtonomne tehnike za inteligentno optično navigacijo, ki je bila prvič uporabljena pri Nasini misiji na Saturn. Letos je prejela Richardsonove medalje za inženirske dosežke ameriškega optičnega društva. Bila je urednica znanstvenih revij. Je članica Mehiške akademije znanosti in umetnosti ter zaslužna mehiška narodna znanstvenica.
Kulturni utrinki
Slovenski etnografski muzej je na Krakovskem nasipu v Ljubljani pripravil gostujočo razstavo z naslovom Podobe naroda na razglednicah Maksima Gasparija. Razstava, ki bo na ogled do konca julija, prikazuje izbor izjemne zbirke Gasparijevih razglednic. Mestna galerija Nova Gorica pa vabi v petek, 4. julija na odprtje razstave Vladimirja Makuca ob 100 letnici njegovega rojstva.
Spominjamo se
Rubriko Spominjamo se pripravlja Uredništvo dokumentarnega programa na Radiu Ognjišče
Zakladi naše dediščine
Radomira Antič ustvarja šopke iz naravnega suhega cvetja, prihaja iz Brežic. Njeni izdelki so prepoznavni po certifikatu Obrtne zbornice Slovenije. Navdih sta ji bili tudi mama in stara mama, je samoukinja, z ustvarjanjem šopkov je začela že kot študentka.
Svetovalnica
Naša gostja je bila Miša Pušenjak, svetovalka specialistka za pridelavo vrtnin na Kmetijsko gozdarskem zavodu Maribor, ki je pregovorila o julijskih izzivih vrtnarjenja.