Ljubljanski muzeji, ki domujejo ob parku Tivoli, ter tisti, ki si delijo muzejsko ploščad na Metelkovi, že več poletij organizirajo teden dni delavnic za otroke. V soboto bo v muzejskem parku Tehniškega muzeja Slovenije v Bistri pri Vrhniki prireditev Knjiga zbližuje z delavnicami in vodenimi ogledi.
O medijih s ključnimi ljudmi medijskega sveta- z nami so bili dolgoletni novinar dr. Valentin Areh s Fakultete za uporabne družbene študije, odgovorni urednik na Slovenski tiskovni agenciji Aljoša Rehar, odgovorni urednik Prvega programa Radia Slovenija Danijel Poslek in direktor Radia Ognjišče, msgr. Franci Trstenjak.
Ob dopolnjeni tridesetletnici neprekinjenega delovanja Radia Ognjišče smo povabili poslušalke in poslušalce k ovrednotenju radijskega dela, kaj je dobro in v čem smo lahko boljši. Izpostavili smo bogat arhiv radijskih vsebin, nove oblike in aplikacije za poslušanje radia, ozadje nastajanja informativnih oddaj ter ostalih pogovorov, spregovorili iskreno o ozadju komercialnih oddaj, pa tudi o povezovanju s poslušalci in zakaj postati PRO.
Učenke in učenci osnovne šole v Tipani v Beneški Sloveniji, ki se slovenščino učijo vsak ponedeljek pod vodstvom učiteljice Milene Gostič, ki prihaja k njim iz Slovenije, so v dar prejeli učbenike za dopolnilni pouk slovenskega jezika Poigrajmo se slovensko. Podarili so jim jih predstavniki združenja Evgen Blankin skupaj z ravnateljem Stefanom Bulfonejem in županom Alanom Ceccutijem ter občinsko odbornico za kulturo in šolstvo Gaio Sarais. Predsednik združenja Blankin, Igor Jelen, je omenil, da so s strani ministrstva za šolstvo, zavoda za šolstvo in urada za Slovence prejeli donacijo, ki omogoča izvajanje tečaja slovenskega jezika v Tipani skozi vse leto. Obiskujejo ga tudi iz oddaljenih krajev kot so na primer Videm, Tavagnacco in Čenta. Kot poroča petnajstdnevnik Dom, sodelujejo tudi s podružnično šolo v Breginju in načrtujejo, da si bodo letošnje šolsko leto skupaj ogledali Čedad ter se tako tudi osebno spoznali in preizkusili znanje slovenščine na eni in italijanščine na drugi strani. Morda pa bo naslednja ekskurzija v glavno mesto Slovenije, Ljubljano.
Naša gostja v nedeljski kmetijsski oddaji je Polona Globočnik, ki na Dunaju deluje na avstrijski Kmetijski zbornici. Z njo smo se pogovarjali o EU enoletni preložitvi začetka izvajanja lani sprejete uredbe EU o krčenju gozdov. V drugem delu pa je mag. Miran Mihelič, dir. Agencije za kmetijske trge in razvoj podeželja pojasnil terminske roke za izdajo odločb za OMD plačila.
Ustavili smo se pri novi skladbi slovenske ženske vokalne skupine Vocabella. Gre za priredbo pesmi Mary Did You Know, več o slovenski priredbi in ustvarjanju skupine Vocabella pa nam je zaupala njihova umetniška vodja Petra Ilc.
Drug del oddaje pa je prinesel nekaj nove glasbe - tokrat smo slišali najnovejše pesmi Lauren Daigle, Katy Nichole in Sarah Reeves.
Slišali smo:
V Petkovem večeru je bil z nami trubadur Istre Rudi Bučar. Spoznali ste morda njegovo glasbeno plat, ki je še ne poznate. Rudi je namreč tudi zborovski skladatelj. Zborovska pesem mu je bila položena v zibelko, Oktet Aljaž pa je izdal ploščo z naslovom Te, u Istre, ki prinaša izjemno zbirko istrskih melodij in skladb, katerih priredbe ali celota so njegovo skladateljsko delo. Prisluhnite iskrivemu Rudiju Bučarju in glasbi Istre.
Rubriko pripravlja slovensko uredništvo Radia Vatikan.
Naša gostja pravljičarka in pisateljica Irena Cerar si je lansko leto zadala zanimiv izziv: za sedem tednov se je podala v naravo. Izbrala si je najbolj značilne slovenske habitate: divjino kočevskega gozda, pestrost rečnih mrtvic Mure, veličastje gorskega sveta, odpravila se je tudi ob morsko obalo in v kulturno krajino. Vtise je strnila v knjigo, vanjo pa izjemno spretno vtkala tudi strokovna spoznanja in mitološko ozadje.